Calathea (kalatea) – pielęgnacja, odmiany

calathea

Calathea (kalatea) – pielęgnacja, odmiany

Calathea(syn. Goeppertia) to roślina, dzięki której bardzo łatwo osiągnąć efekt dżungli w naszych domach. W naturze te rośliny rosną w dolnej warstwie lasów tropikalnych, w cieniu wyższych roślin. Zawsze zanim zaproszę jakąś roślinę do swojego domu, lubię poczytać w jakich warunkach rośnie w naturze.

Kalatea ma przepiękne liście, wyglądają jak ręcznie pomalowane, są też niesamowite w dotyku- część odmian w dotyku przypomina aksamit, część jest bardziej sztywna i błyszcząca. Roślina ta jest po angielsku nazywana „prayer plant” , ponieważ jej liście poruszają się przez cały dzień i na noc wyglądają jak ręce złożone do modlitwy. Calatee uchodzą za rośliny trudne w uprawie, ale namawiam was do spróbowania ich uprawy.

calathea kalatea

Jakie miejsce jest odpowiednie dla kalatei?

Calathea lubi miejsca o rozproszonym świetle- wschodnie lub zachodnie okno, a także miejsca nieco oddalone od okien. Sami musicie ocenić ilość światła w waszych domach- mamy różne okna, wpada przez nie różna ilość światła. U mnie większość calathei jest w jasnej łazience przy oknie zachodnim.

Niemniej ważna jest w przypadku kalatei wilgotność powietrza- w naturze rośliny te rosną w ok 50% wilgotności i staram się zapewnić im takie warunki w moim domu. Właśnie dlatego wybrałam im miejsce w jasnej łazience- jest tam najwyższa wilgotność w domu, mają także do swojej dyspozycji nawilżacz powietrza (gorąco polecam wam ten model). Dużo słabiej sprawdza się zraszanie i ustawianie roślin na tacach wypełnionych kamieniami i wodą. Nawilżacz dużo lepiej imituje warunki naturalne.

calathea kalatea-3

Jak podlewać calathee?

Rośliny te są bardzo wrażliwe na podlewanie wodą z kranu- szczególnie jeżeli macie twardą wodę tak jak ja. Ja przed podlewaniem wodę filtruję w Bricie, następnie zagotowuję i studzę do temperatury pokojowej. Nie podlewajcie nigdy roślin zimną wodą, czy w domu czy w ogrodzie. Wiem, że wiele osób podlewa też swoje kalatee wodą destylowaną.

Calathea lubi mieć stałą wilgotność podłoża- nie znaczy to, że lubi stać w wodzie! Nie znosi przesuszenia, ale też fatalnie zareaguje na przelanie. Moje rośliny domowe podlewam wtedy, gdy wierzchnia warta ziemi w doniczce jest sucha. Używam podłoża, które dobrze się drenuje.

Nawożenie calathei: W sezonie zimowym nawożę jedynie, gdy roślina wypuszcza nowe liście- raz na miesiąc małą dawką biohumusu lub nawozu astvit. W sezonie wiosenno- jesiennym raz na dwa tygodnie tymi samymi nawozami.

calathea kalatea-2

Jaka ziemia dla calathei?

Zwykle robię własną mieszankę z podłoża do roślin zielonych, perlitu i czipsów kokosowych. Idealnie wg mnie utrzymuje wilgotność- nie za krótko i nie za długo. Calatee sadzę zwykle w doniczkach produkcyjnych, które wkładam w osłonki.

Gdzie kupuję Calathee?

Jak na razie korzystałam z trzech miejsc- stacjonarnie na Broniszach, przez internet w Jungle Boogie i Zielony parapet.

Piękne odmiany Calathea

Calathea orbifolia – odmiana o pięknych dużych srebrzystych błyszczących liściach.

calathea kalatea orbifolia

Calathea lancifolia – lancetowate liście o pięknym ryskunku

calathea kalatea lancifolia

Calathea musaica Network odmiana o liściach z niesamowicie interesującym drobnym mozaikowym wzorem.

calathea kalatea musaica network

Calathea makoyana po angielsku nazywana „peacock plant” rzeczywiście przypomina trochę rysunek na pawich ogonach

calathea kalatea makoyana

Calathea vittata- najcudowniejsze paski 🙂

calathea kalatea vittata

Calathea roseopcita Rosie – moja właśnie do mnie przyjechała i odchorowuje podróż. Myślę, że po aklimatyzacji w moim domu będę się już cieszyć pięknymi różowo-silonymi listkami

calathea kalatea roseopicta rosie calathea kalatea-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *