Ciemierniki w ogrodzie- uprawa, praktyczne porady.

cimiernik_feat

Ciemierniki w ogrodzie- praktyczne porady

Ciemierniki kwitną jako jedne z pierwszych kwiatów na wiosnę- niektóre odmiany w moim ogrodzie potrafią zakwitnąć nawet w grudniu wyprzedzając przebiśniegi. Jeśli zmęczony przesileniem wiosennym namiętnie wpisujesz w google „Jakie kwiaty kwitną w marcu?” to ciemierniki są odpowiedzią na twoje potrzeby.

Większość ciemierników w ogrodzie kwitnie w marcu i kwietniu.
ciemiernik, ciemierniki

Uprawa ciemierników

Uprawa ciemierników nie jest skomplikowana. Wystarczy, że zapewnisz im dobre warunki glebowo- świetlne, a odwdzięczą się corocznym pięknym kwitnieniem, a kto wie, z zawiązanych nasion mogą wysiać się kolejne osobniki o jeszcze innych kolorach niż te, które masz już w ogrodzie!

Jakiego miejsca potrzebują ciemierniki w ogrodzie?

Ciemierniki w naturze rosną w lekko zasadowej glebie, ale nie będzie im przeszkadzać lekkie zakwaszenie, jeśli dostarczymy im glebę zasobną w humus i dobry drenaż.
Unikajcie sadzenia ciemierników na glebach ubogich, piaszczystych, albo bardzo kwaśnych i podmokłych.
Będą potrzebowały miejsca zacisznego, osłoniętego od mroźnych wiatrów. Dobrze jest sadzić je pod drzewami, które na zimę zrzucają liście, a latem dadzą im przyjemny cień.

ciemiernik, ciemierniki

Gdzie kupić ciemierniki

Polecam zakupić ciemierniki w pojemnikach, w centrach ogrodniczych. Takie okazy mają już pąki kwiatowe i jest ogromna szansa, że będą kwitły nam zarówno w tym roku jak i w kolejnych latach.
W poprzednich latach widziałam ciemierniki w marketach Leroy Merlin i OBI. W Anglii najsłynniejsza szkółka zajmująca się ciemiernikami to Ashwood Nursieries Zamawiałam u nich, przysyłają do Polski bez problemu. W Polsce znalazłam jeszcze stronę Zymon Nie zmawiałam jeszcze, więc trudno mi się wypowiadać.

Jak przygotować glebę dla ciemierników i jak je nawozić?

Przed sadzeniem ciemierników przygotujcie odpowiednio glebę- możecie dodać kompost, przekompostowany obornik, ziemię liściową. Pamiętajcie, by regularnie podlewać je w pierwszym roku po posadzeniu, gdy będą rozbudowywały system korzeniowy.
Ciemierniki nawożę wiosną nawozem wieloskładnikowym, na koniec lata rozsypuję wokół nich wióry rogowe i kompost. Uważam, aby nie zasypać korony rośliny, co może prowadzić do gnicia w wilgotniejsze lata.Na początku roku usuwam stare liście- kwiaty są lepiej widoczne i zapobiega to rozszerzaniu się chorób.

ciemiernik, ciemierniki

ciemiernik, ciemierniki

Ciemierniki w wazonie

Kwiaty ciemierników wspaniale wyglądają pływając w płytkim dekoracyjnym naczyniu, bardzo dobrze wyglądają w bukietach z roślinami cebulowymi.Można je także ścinać do bukietów, ale jest jedno ALE!
Musimy poczekać, aż pręciki na środku kwiatów zmienią się, niestety juz na mniej urocze. Kwiat w tym stanie będzie stał w wazonie dużo dłużej. Dobrze jest zanurzyć końcówkę łodygi ciemiernika na kilkanaście sekund we wrzątku, a następnie od razu przełożyć do wody o temperaturze pokojowej. Kwiaty zostawiamy kilka godzin w wodzie, aby się nawodniły. Następnie możemy przejść do układania bukietu.

ciemiernik, ciemierniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *