CYTRUSOWA SAŁATKA Z FENKUŁEM

citrus-salad-feat

Idzie wiosna! Od paru tygodni przebieram nogami na myśl o moich dwóch ulubionych porach roku. Jakoś mnie ta łagodna zima w ogóle nie zmartwiła, rośliny mają większe szanse na przeżycie, a to dla mnie najważniejsze. Plany ogrodowe na ten rok już niemal całkowicie zdefiniowane, część nasion już wysiana i wschodzi na parapetach. Wypadłam już nawet kilka razy do ogrodu uzbrojona w grabie i sekator. Czekam na to przez wszystkie zimowe miesiące! Od początku roku staramy się, aby nasza kuchnia była jeszcze zdrowsza niż zwykle. Ale oczywiście musi być pysznie, innej sytuacji nie akceptuję.

Poniższą sałatkę wymyśliłam sobie czekając na dostawę cytrusów i kopru włoskiego z Sycylii. Jesienią zrobiłam własny ocet jabłkowy ze skórek ekologicznych jabłek z Ziemięcina i właśnie nabrał mocy i smaku i koniecznie chciałam go wykorzystać. Wizualnie sałatka krzyczy “lato” i tak też smakuje. Polecam na słabsze dni przesilenia wiosennego i miły zastrzyk witamin i enzymów.

Ktoś ostatnio skomentował, że nie znosi surowego fenkuła. Polecam spróbować pociąć go za pomocą mandoliny na plasterki o grubości papieru- zupełnie inne doświadczenie i cudowna chrupkość i dużo mniejsze stężenie “anyżkowatości”.

IMG_8558

IMG_8562

PRZEPIS – CYTRUSOWA SAŁATKA Z FENKUŁEM

koper włoski (fenkuł)
krwista pomarańcza
różowy grapefruit
garść podprażonych na patelni płatków z migdałów lub posiekanych orzechów laskowych
Vinaigrette
łyżka syropu klonowego
łyżka musztardy miodowej
sok z jednej pomarańczy
3 łyżki octu jabłkowego (używam mojego domowego z jesieni)
sól, pieprz
łyżka oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno

Skórę z cytrusów wytnij ostrym nożem wokół, tak aby nie zostało ani trochę białej skórki. Potnij na plastry. Usuń ewentualne pestki. Potnij koper na mandolinie. Ułóż na talerzu koper, na nim plastry cytrusów, posyp migdałami lub laskowymi. Zmieszaj wszystkie składniki vinaigrette w słoiku, polej po sałatce.Smacznego!

IMG_8556

IMG_8565

IMG_8566

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *