Dalie w ogrodzie. Uprawa, kwiaty, w bukiecie, kiedy wykopać.

feat

Dalie w ogrodzie. Uprawa, kwiaty, w bukiecie, kiedy wykopać.

Dalia to niemal zapomniany kwiat w wielu ogrodach. Szkoda, bo to roślina która kwitnie od drugiej połowy lata aż do przymrozków. Kwiaty dalii dodają ogromną ilość koloru w ogrodzie, są także świetnymi kwiatami do bukietów. Postaram się przekonać was w tym poście, aby kolejnej wiosny dalie zawitały na waszych rabatach- dziś wszystko o uprawie, pielęgnacji i wyborze odpowiedniego stanowiska.

dalia w ogrodzie-2

Dalie uprawa w ogrodzie.

Dalie pochodzą z Meksyku i niezwykle łatwo się krzyżują, dzięki na rynku dostępne są dalie w przeróżnych kolorach oraz kształtach. Odmiany podzielono na grupy w zależności od typu budowy kwiatu: pojedyncze, półpełne (podwójne, anemonowe i kołnierzykowe) i pełne, które obejmują dalie dekoracyjne, kaktusowe, kuliste i pomponowe.

Dalia nie zimuje w gruncie. Karpy dalii sadzimy do gruntu po zimnych ogrodnikach czyli w połowie maja. Karpy przechowujemy zimą w skrzynkach np. w garażu.

Kiedy i gdzie kupować karpy dalii?

Karpy dalii kupujemy wiosną. W sprzedaży są od marca do maja- można je kupić w marketach i centrach ogrodniczych, oraz w sklepach internetowych. Z moich doświadczeń wynika, że każde z tych miejsc niestety ma w ofercie dalie w konkretnej odmianie, a latem okazuje się, że kwitnie nam coś innego niż zamawialiśmy. Doszło już do tego, że cieszę się jak trafię poprawną odmianę, a nie wkurzam, że wyrosło mi coś innego. Moje karpy kupowałam do tej pory w Castoramie, Obi, w Benexie czy Króliku. Trzy lata temu zamowiłam też karpy w sklepie w Holandii Famflowerfarm, który prowadzi sprzedaż wysyłkową- karpy są droższe niż w Polsce, ale na kilkanaście zamówionych wszystkie były poprawne. Karpy dalii ze swojej farmy zaczęli też sprzedawać moi ulubieni polscy floryści Kwiaty i Miut Z Anglii można zamówić karpy od Zoe z Swan Cottage Flowers.

dalie uprawa

Dalia uprawa

Karpy dalii kupione- co dalej?
Dalie można przyspieszać w doniczkach. Na początku kwietnia umieszczam karpy w wiekszych od nich o kilka centymetrów doniczkach. Na dno wysypuję kilka centymetrów ziemi, układam karpę i zasypuję ziemią. Podlewam i ustawiam w ciepłym miejscu- u mnie w szklarni. Ważne, aby było to miejsce, gdzie na pewno nie dotknie ich przymrozek. Nie podlewam, do czasu aż wybiją młode zielone pędy, chyba, że ziemia w doniczce jest naprawdę przesuszona. Pędy warto skrócić, gdy będą miały jakieś 20 cm. Wiosną pokaże wam dokładnie jak to zrobić. Dzięki temu zamiast pojedynczego grubego pędu będziemy mieć dwa cieńsze i oczywiście więcej kwiatów. Staram się by z jednej karpy mieć maksymalnie pięć pędów.

Dalie kwiaty – jakie stanowisko i gleba są najlepsze, by dalia obficie kwitła?

Dalia lubi stanowiska słoneczne, dobrze zdrenowane, z bardzo żyzną ziemią. Zdarzało mi się sadzić dalie na niemal wiadrze przekompostowanego obornika- kwitły jak szalone! Do dołka dobrze jest dorzucić kompostu i wiórów rogowych (mączki kostnej). Jeżeli sadzicie karpy bezpośrednio do ziemi- pamiętajcie by zrobić to po zimnych ogrodnikach. Nawet najlżejszy przymrozek pokona młode zielone pędy.

dalia w wazonie

Dalia – jak prowadzić, by się nie pokładała?

Od razu przy sadzeniu dalii pamietajcie o wykonaniu stelaża dla waszych roslin- ja używam zielonych tyczek i zielonego sznurka. Dzięki temu rośliny będą podtrzymywane i nie będą się pokładać. Można też wykonać stelaż z bambudowych tyczek czy palików, widziałam tez specjalnie robione metalowe „klatki” w wersji diy. Wiosną pokaże wam jak takie stelaże wykonać! Nie zapomnijcie o subskrypcji na moim Instagramie i Youtubie!

odmiany dalii

Dalie bukiet

Dalie są fantastycznymi kwiatami w bukiecie. Od lipca aż do końca października ścinam je do wazonów i rozstawiam po całym domu. W wazonie wytrzymują około 5 dni. Ale będziecie mieć ich tyle, że dom nigdy nie będzie bez kwiatów. Dalie w bukiecie świetnie wyglądają z cyniami, różami i trawami.

odmiany dalii-2

Dalie kiedy wykopać

Dalie wykopujemy po przymrozkach, gdy ich łodygi zbrązowieją. Nie musicie robić tego od razu, chodzi o to aby nie zostawiać karpy w ziemi, gdy gleba zamarza i rozmarza. Karpy wykopuje i tylko lekko otrzepuję z ziemi. Ponieważ moje dalie rosną w kompoście i oborniku wokoł karpy jest lekka ziemia. Sprawdzam, czy na dole nie ma jakiegos ślimaka na gapę i układam dalie w skrzynkach. Każda skrzynka jest wyłożona włokniną, na dno wysypuję troche wermikulitu lub perlitu. Układam dalie i zasypuję jeszcze większą ilością tych białych kulek. Perlit i Wermikulit kupuję na allegro w dużych paczkach.

dalia w wazonie-3

dalia w wazonie-2

dalia odmiany-6

Dalie piękne odmiany

Odmiany jakie mam w moim ogrodzie i jakie gorąco wam polecam:

Vassio Meggos, Cafe au Lait, Otto’s Thrill, Jowey Winnie, Jowey Mirella, Franz Kafka, Pinelands Princess, Miracle Princess, Chickadee, Wizard of Oz, Labiryth, Penhill Watermelon, Lavender Perfection, Crazy Love, Downham Royal, White aster, Nuit d’ete, White Perfection, Melody Harmony, Blue Bird, `Lilac Bull, Zippity doo dah, Worton Blue Steak, Onesta, Thomas Edison, Tsuki Nori, , My love, Gerrie Hoek

dalia odmiany

Dekoracja kominka- dalie Otto’s Thrill, Vassio Meggos i Cafe au Lait

dalia odmiany-9

Dalie razem z cyniami i tytoniem ozdobnym.

dalia odmiany-8

Dalia Labirynth, Jowey Winnie , Penhill Watermelon

dalia odmiany-7

 

Dalia Vassio meggos

dalia vassio meggos

Dalia Otto’s Thrill

dalia ottos thrill

 

dalia odmiany-3 dalia odmiany-2

 

Dalia Cafe au Lait

dalia cafe au lait

Odpowiedzi: 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *