Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne do ogrodu

kwiaty_jednoroczne

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne do ogrodu

Kwiaty jednoroczne to rośliny które w tracie jednego sezonu wschodzą, zakwitają i wydają nasiona. Rewelacyjne rośliny o bardzo długim okresie kwitnienia. Siejąc nasiona kwiatów jednorocznych możemy niewielkim kosztem pozyskać ogromną ilość roślin do ogrodu.

Dziś przedstawię wam moje ulubione kwiaty, które znajdują się co roku na moich rabatach i w pojemnikach. Sporo z nich uprawiam na kwiaty cięte, ciesząc się bukietami z ogrodu przez cały sezon.

Jeżeli szykujesz się na wysiewy kwiatów jednorocznych będziesz potrzebować: ziemi do wysiewów, perlit, doniczki produkcyjne p9, matę podgrzewającą(niekoniecznie), propagator, propagator duży z tacątacki, tacę, i większą tacę dużą tacę do ziemi, sito

1.Supertunia Vista Bubblegum – najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, potrzebuje stale wilgotnej gleby i regularnego nawożenia- u mnie raz w tygodniu. Jej kwiaty cieszą od maja do przymrozków. Odmiana ta nie wymaga czyszczenia z przekwitniętych kwiatów, jest też odporna na choroby. Udaje się także na rabatach- u mnie jest głównie w skrzynkach i donicach, ale na rabacie kwitła równie intensywnie.

kwiaty jednoroczne-28

kwiaty jednoroczne-24

2.GROSZEK PACHNĄCY (Lathyrus odoratus)

Groszek pachnący- niby niepozorny, o pięknym zapachu, piękny w swojej delikatności. Kojarzy mi się z dzieciństwem na działce u dziadka, jego zapach musi chyba sprzyjać wydzielaniu endorfin. Przez wiele lat uprawa groszku kojarzyła mi się też z porażką. Kupowałam nasiona, wsadzałam je w kwietniu w ziemię i coś tam wyrosło, nie chciało zakwitnąć, lub zakwitało jednym smętnym kwiatkiem. Po paru takich niepowodzeniach chciałam się najpierw poddać, ale potem stwierdziłam, że daję jemu i sobie ostatnią szansę. -spędzę zimę czytając o groszku pachnącym wszystko co mi wpadnie w ręce, zamówię nasiona z Anglii i zrobię wszystko co doradzają eksperci. Tak zaczęła się moja przygoda z kwiatami ciętymi! Tego lata codziennie zbierałam bukiety z samego groszku pachnącego i nie wyobrażam sobie bez niego mojego ogrodu. To kwiaty jednoroczne które musicie mieć koniecznie u siebie- choćby dlatego by poczuć ten zapach rano, a malutkiego bukieciku ustawionego obok łóżka

Więcej w osobnym poście o groszku pachnącym

kwiaty jednoroczne-23

kwiaty jednoroczne-2

3.CHABER BŁAWATEK  (Centaurea cyanus)

Jego urocze kwiaty znacie z dzikich łąk. W ogrodzie wyrośnie większy i będzie bardziej obficie kwitł. Można zakupić mieszanki lub konkretne wersje kolorystyczne- moje ulubione to czarny, niebieski i różowy. 

Nasiona można wysiewać jesienią lub wiosną- rzutowo lub do multidoniczek. Sadzimy w rozstawie co 25 cm. Dobrze jest je podeprzeć, kwiaty będą miały dłuższe łodygi. 

W WAZONIE:

Ścinamy, gdy kwiaty są rozwinięte. W wazonie wytrzymają około 5 dni. 

 

kwiaty jednoroczne-21

kwiaty jednoroczne-17

kwiaty jednoroczne-16

4. CZARNUSZKA (Nigella)

Jej delikatny, niemal eteryczny wygląd może mylić. W moim ogrodzie wysiewa się sama jesienią i bez problemu przeżywa całą zimę. Nasiona najlepiej rozsypać na rabacie jesienią lub wiosną tam gdzie ma rosnąć. Świetna do małych bukietów w słoiczkach, wspaniała także na kwiat suszony. Czarnuszka należy do tych kwiatów jednorocznych które raz posiane już zostaną w waszych ogrodach i nie będziecie musieli się męczyć z wysiewami nasion 🙂

W WAZONIE:

 Ścinamy, gdy kwiaty w pełni się otworzą, usuwamy dolne liście, by nie dotykały wody. W wazonie wytrzyma około 5-7 dni. 

 

 

kwiaty jednoroczne-34

kwiaty jednoroczne-5

5.OSTRÓŻECZKA OGRODOWA (Consolida ajacis)

Roślina bardzo podobna do ostróżki ogrodowej, choć należąca do rodziny jaskrowatych. Występuje w wielu odcieniach bieli, różu i fioletu. Kwitnie bardzo obficie, szczególnie jeżeli regularnie usuwamy przekwitnięte kwiaty. 

Sadzonki wsadzamy do gruntu w marcu, co 25 cm. Rośliny lepiej rosną przy podporach lub z siatką nad grządką. 

W WAZONIE:

Ścinamy, gdy ⅓ kwiatów na łodydze jest rozwinięta. Tak zebrane kwiaty wytrzymają w wazonie około tygodnia.

 

kwiaty jednoroczne-20

6.ORLAJA (Orlaya grandiflora)

Kwitnie równo z różami, świetnie uzupełnia bukiety jako wypełniacz, gdy aminki kończą kwitnienie. Ma białe, parasolowate kwiaty. 

W WAZONIE:

Zbieramy, gdy większość kwiatów jest już dobrze rozwinięta.  W wazonie wytrzymują ok. 5-7 dni.  

 

kwiaty jednoroczne-33

7.KOPER OZDOBNY (Ammi majus)

Delikatne białe baldachy Aminka są rewelacyjnym elementem wypełniającym bukiety. Rośliny mogą dorastać nawet do 1,5 m wysokości, więc sadzimy je co najmniej 30-40 cm od siebie. Konieczne jest podpieranie roślin- tyczki bambusowe lub siatka rozciągnięta nad grządką na dwóch wysokościach pomoże im trzymać się pionowo. 

W WAZONIE:

Zbieramy, gdy większość kwiatów jest już dobrze rozwinięta, zbierane we wcześniejszym terminie mają tendencję do więdnięcia. W wazonie wytrzymują ok. 5-7 dni. 

 

kwiaty jednoroczne-6

8.LWIE PASZCZE (Antirrhinum majus)

Jedna z bardziej wydajnych roślin w ogrodzie z kwiatami ciętymi. Występują odmiany niższe i wyższe. Maluchy używam do bukietów “słoiczkowych”, wielkoludy trafiają do większych kompozycji. 

Nasiona tych roślin są maciupeńkie i dość długo wschodzą. Wolę je wysiewać na tacy i potem pikować do pojedynczych doniczek. Warto rośliny przyciąć, gdy mają 4-5 pięter liści zaraz za trzecią parą liści. Spowoduje to rozkrzewianie się rośliny i więcej kwitnących pędów. 

To kwiaty jednoroczne które decydowanie potrzebują podparcia, mają tendencję do pokładania się po deszczu. 

W WAZONIE:

Ścinamy, gdy otwarte są dolne kwiaty. W wazonie wytrzymają ok. 7 dni. 

ULUBIONE ODMIANY:

Chantilly, Madame Butterfly, Lipstick Silver, Appleblossom

 

kwiaty jednoroczne-29

kwiaty jednoroczne-4

9.FLOKS DRUMMONDA te kwiaty jednoroczne fantastycznie nadają się zarówno na rabaty jak i do pojemników. Roślina rozrasta się płożąc i kwitnie wieloma kwiatami przez cały sezon, aż do przymrozków. Nie lubią gleby podmokłej.

ULUBIONE ODMIANY:Cherry Caramel, Creme Brûlée , Blushing Bride

kwiaty jednoroczne-7

kwiaty jednoroczne-8

kwiaty jednoroczne-25

10.KOSMOS (ONĘTEK, WARSZAWIANKA) Cosmos bipinnatus

Kosmosy lubią słoneczne stanowiska, przepuszczalną, piaszczystą i niezbyt zasobną glebę – w zasobnej glebie rośliny rosną wysokie i długo nie chcą kwitnąć. To kwiaty jednoroczne które dobrze znoszą dłuższe okresy bez deszczu.
Kosmosy mogą wymagać podparcia.

ULUBIONE ODMIANY:Purity, Sonata, Cupcakes and Saucers

 

kwiaty jednoroczne-9

kwiaty jednoroczne-13

11. TYTOŃ OZDOBNY Nicotiana alatajeden z nielicznych kwiatów jednorocznych, który kwitnie u mnie bardzo obficie w półcieniu. Świetnie sam się wysiewa. Nie ma dużych wymagań glebowych. Pięknie pachnie, szczególnie wieczorami. Uwielbiam odmianę Lime Green o zielonych kwiatach.

kwiaty jednoroczne-14

kwiaty jednoroczne-12

12.MAKI– pojedyncze, czy piwoniowe- kwitną krótko, rosną na każdej glebie i sieją się jak szalone.

kwiaty jednoroczne-10

kwiaty jednoroczne-11

13.CYNIA (Zinnia elegans) kocha ciepło, sieję ją dopiero w drugiej połowie maja. Kwitnie jak szalona do przymrozków. Szczególnym uczuciem darzę te o limonkowych kwiatach. W ty, roku planuję ogromne ilości- pomiędzy warzywami, w donicach i na rabatach.

kwiaty jednoroczne

kwiaty jednoroczne-3

kwiaty jednoroczne-14

14 Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to bylina która w naszym kraju może przemarzać dlatego umieszczam ją w katalogu „kwiaty jednoroczne” – w ostatnie ciepłe zimy przetrwała u mnie bez problemu. Roślina sieje się sama bardzo intensywnie, więc co roku wokół niej wschodzą ogromne ilości siewek.

kwiaty jednoroczne-15

Odpowiedzi: 4

  • Cudowne zdjęcia! Wartościowy artykuł, czy może Pani polecić sprawdzone miejsce z którego zamawia Pani nasiona groszku pachnącego? Ja też go uwielbiam, ale jego uprawa słabo mi wychodzi:) Może to rzeczywiście kwesta nasion. Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

  • Dzień dobry, czy mogłaby Pani powiedzieć skąd bierze Pani nasiona tych ślicznych kwiatków? Szukałem wszędzie a nigdzie nie mogę takich znaleźć. Bardzo dziękuje za pomoc.

  • Kocham kosmosy i czarnuszkę, w ubiegłym roku nasiałam na rabacie z różami i było pięknie. Z jednorocznych uwielbiam jeszcze aksamitki, nagietki (wystarczy wysiać raz), a na obrzeżach sadzę babki i żeniszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *