Mój ogród- wprowadzenie

featured

Dorastałam w domu z ogrodem i od dziecka byłam otoczona roślinami wszelkiej maści. Moja mama uwielbiała je hodować i spędzała każdą wolną chwilę nad opieką nad nimi. Jako dziecko nie znosiłam pomagania w ogrodzie- teraz to niesamowicie mnie to bawi. Niemniej jako dziecko uwielbiałam zabawy w ogrodzie, zapach ziemi wiosną, liści jesienią i zapiaszczone truskawki zrywane zanim się całkiem zaczerwieniły.

Kiedy urodziła się moja córka mieszkaliśmy w mieszkaniu i myśl o tym, że nie doświadczy tego samego co ja mocno spędzała mi sen z powiek. Cztery lata później wprowadzaliśmy się właśnie do naszego domu i założyliśmy ogród. Teraz Gaba ma 11 lat, a ogród zaczyna wyglądać na dorosły- starodrzew jaki zastaliśmy pięknie komponuje się z dosadzonymi roślinami. Przez cztery lata wykonaliśmy ogrom pracy- posadziliśmy ponad tysiąc roślin i zrobiliśmy cały tabun ścieżek żwirowych- policzyłam kiedyś, że we dwójkę przewieźliśmy na taczce ponad 40 ton żwirków i kamieni.

Przez lata nauczyłam się szanować naturę- niektóre rośliny po prostu nie nadają się do mojego ogrodu, chorują, przymarzają, inne zostały do niego stworzone, rosną jak dzikie, nieraz muszę wpadać pomiędzy nie z sekatorem.

A kilka lat temu ogród poza funkcją ozdobno- wypoczynkową dostał kolejną ogrodu kuchennego. Zaczęło się od kilku ziół, sałaty i krzaczka pomidorka koktajlowego na tarasie. Aktualnie na moje uprawy ekologiczne mam poświęcone kilkaset metrów kwadratowych, w zeszłym roku sprawiłam sobie nawet małą szklarenkę. Cały czas zgłębiam wiedzę na temat ekologicznej uprawy moich warzyw i mam nadzieję, że zachęcę Was do własnych upraw w kolejnych artykułach.

Wkrótce napiszę też o kolejnych częściach ogrodu dokładniej- mamy część różową, kwaśnolubną, część mocno zacienioną, biały domek Gaby, najnowszą białą altanę i ogromną kolekcję traw ozdobnych.

A dziś zostawiam Was ze zdjęciami!

2_garden_intro

3_garden_intro

4_garden_intro

5_garden_intro

6_garden_azaleas

7_magnolia

8-pink_color_garden

9-lavender_in_garden

10-hammock

11-white_treehouse

12-currant

13-grow_your_own_food

14_garden_spring

14-tomato_growing

15_white_gravel_in_the_garden

heather_in_fall

Odpowiedzi: 3

  • Marta fanką Twoich zdjęć jestem już od ładnych paru lat, ale gdy zobaczyłam Twój ogród to oszalałam z zachwytu, jest tak cudowny, że jak tylko mam czas to oglądam zdjęcia i nastrajam się, achhhh.
    W tym roku tak mnie zainspirowałaś, że sama wzięłam się za sadzenie warzyw na balkonie….na początek same zioła i pomidory. Tak mi się spodobało że w przyszłym roku też będzie wysiew, szkoda że tylko na balkonie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *