Uprawa pomidorów w 2020- w jaki sposób uprawiać i pielęgnować pomidory.

odmiany-pomidorow-feat

Uprawa pomidorów od a do z

Co sprawdziło się w uprawie pomidorów w 2020? Jak walczyłam z i czym jest zaraza ziemniaczana? Dziś post i video o naszym pomidorowym roku. W video pokażę wam jak posadziłam w tym roku pomidory w szklarni, opowiem jak wcześniej był tu tunel foliowy, czy sprawdza mi się szklarnia i jaki to model. Opowiem też w czym pomidory sadzę, jak prowadzić je na jeden pęd oraz czym nawozić pomidory. Pod spodem oczywiście wszystko opiszę.

Jak uprawiać pomidory?

Pomidory są chyba dla większości z nas ulubionym warzywem? Warzywem piszesz? To pomidor to owoc czy warzywo? Dla botaników pomidor jest zdecydowanie owocem, ale w języku potocznym mówimy, że to warzywo. Jakbyśmy nie mówili, marzenie o smaku pomidora, takiego najprawdziwszego, wygrzanego w słońcu, zniewalającego zapachem zapewne spowodowało, że chcecie uprawiać własne pomidory? W dzisiejszym poście postaram się opowiedzieć wam co zrobić krok po kroku, aby mieć udane zbiory.

Siew pomidorów

Nasiona pomidorów wysiewać możecie do doniczek, tacek czy kuwetek- jak wam wygodniej. Będą tam jakieś trzy tygodnie, następnie będziemy je pikować do pojedynczych doniczek.
Pojemniki do jakich będziemy siać wypełniam ziemią do wysiewów wymieszaną z perlitem(nie jest to koniecznie, wg mnie dzięki temu ziemia jest lepiej napowietrzona i korzeniom łatwiej jest ją penetrować). Nasiona wysiewam co 2-3 cm. Lekko przysypuję ziemią. Pojemniki muszą mieć dziurki w dnie! Po wysianiu pojemniki stawiam w głebokiej tacy i napełniam ją wodą. Zostawiam na jakieś dwie godziny- podciągną wodę w górę.
Nakrywam wszystkie plastikową pokrywą i zostawiam w ciepłym, jasnym miejscu do wykiełkowania. Regularnie sprawdzam, czy ziemia jest wilgotna. Jeżeli przesycha, spryskuję ją spryskiwaczem z letnią wodą. Pomidory kiełkują po około tygodniu. Od razu stawiam je w jak najjaśniejsze miejsce- południowy parapet lub lampy do roślin.

Mini szklarenka do wysiewów

Pikowanie pomidorów

Pikowanie przeprowadzam, gdy pomidory mają pierwsze liście właściwe. Pomidory pikuję do pojedynczych doniczek o wysokości 9 cm.

Pikowanie- najlepsze praktyki:
Delikatnie rozdzielamy siewki pomidorów. Staramy się nie dotykać łodyżki, trzymamy za liście! Zakopujemy aż po liścienie. Włoski z łodygi przekształcą się w korzenie.
Podlewamy zaraz po pikowaniu i znów wystawiamy w jak najjaśniejsze miejsce! Im większe rosną, tym bardziej je od siebie odsuwamy, by dostały jak najwięcej światła. Regularnie podlewamy- nie mogą mieć bardzo mokro, ale nie dopuszczajmy do przesuszenia podłoża i odklejania się od ścianek pojemników. Więcej w poście „Pikowanie pomidorów”

Ziemia do rozsad

pomidory uprawa-6

Uprawa pomidorów szklarniowych – sadzenie pomidorów w szklarni

Ponieważ pomidory uprawiam w tym samym miejscu co roku, bardzo ważna jest higiena. Co roku wiosną wymieniam ziemię w szklarni. Po wykopaniu i usunięciu ziemi bardzo dokładnie myję szklarnię.

Pomidory sadzonki – jak wkopać je w ziemię

Pomidory co roku sadzę w mieszance kompostu i przekompostowanego obornika pozbawionych nasion chwastów. Do ziemi dorzucam wióry rogowe, sól gorzką Epsom i nawóz wieloskładnikowy. W donicach używam gotowych podłoży do uprawy warzyw np TAKIEGO W przypadku donic warto do podłoża dodać hydrożelu , na wszelki wypadek, gdyby zdarzyło nam się zapomnieć podlać roślin.

Pomidory wkopuję aż po pierwszy liść właściwy. Czasami nawet pod drugi. Cała zakopana łodyga zacznie wytwarzać korzenie, co sprawi, że krzak będzie pobierał więcej składników odżywczych.

Po posadzeniu podlewam krzaczki pomidorów. Od razu montuję też sznurki, po których będę prowadzić pomidory. Pomidory prowadzę na jeden pęd. Dzięki prowadzeniu pomidorów na jeden pęd, owoce będą większe, a roślina będzie dużo lepiej się wietrzyć. Niweluje to ryzyko chorób grzybowych.

pomidory uprawa-5

Pomidory | uprawa – jakie lubią sąsiedztwo warzyw

POMIDORY lubią:

-dobre towarzystwo: bazylię, czosnek, szczypiorek i aksamitki, nagietki i nasturcje

-ciepło- dajcie im słoneczne miejsce i łatwo nagrzewającą się ziemię

-dokarmianie ekologiczne raz w tygodniu

-wodę, ale nie po liściach i nie gdy owoce się wybarwiają

-czyszczenie z wilków- dzięki temu jest większy przewiew i mniejsza szansa na choroby grzybowe

– podwiązywanie i prowadzenie na jeden pęd

POMIDORY nie lubią:

-zimna- wyglądają na powalone depresją, gdy temperatury spadają poniżej 10 stopni

-złego towarzystwa: ogórków, fasoli, kukurydzy

-bycia mokrymi- najlepiej udają się w szklarni lub pod folią, na balkonie pomidory w donicach trzymajcie najlepiej pod daszkiem

-uwaga na pola ziemniaków w pobliżu- warto przeglądać komunikaty dla rolników w temacie zarazy ziemniaczanej

pomidory uprawa-7

Uprawa pomidorów od a do z- moje porady i najlepsze praktyki

– usuwaj wilki jak tylko się pojawią, na początku wydaje się to urocze, twoje ręce pięknie pachną zapachem pomidorów. Potem następuje istna wojna- i to ty masz ją zwyciężyć,

-gdy owoce uformują się w pełni podlewaj mniej. Gdy uformuje się ostatnie piętro owoców przestań podlewać nawet na tydzień. Dzięki tej technice udało mi się uzyskać wyjątkowo słodkie pomidory. Pamiętaj tylko o regularnym podlewaniu gdy owoce jeszcze rosną! Technika nie podlewania powinna być stosowana w momencie gdy owoc zmienia kolor. Wpływa na koncentrację cukru w owocach.

Nawożenie pomidorów – jak i czym nawozić pomidory

Nawozy naturalne- gnojówki w uprawie pomidorów

-gnojówka z pokrzyw- stosujemy w początkowej fazie wzrostu pomidora, do momentu aż zacznie kwitnąć- niestety śmierdzi, ale naprawdę działa cuda. W maju dużą beczkę wypełniam w połowie pokrzywami(w maju nie mają jeszcze nasion) i zalewam wodą. Zostawiam pod przykryciem na 2 tygodnie do fermentacji. Gdy przestanie bąbelkować rozcieńczam 1:10 i podlewam raz w tygodniu. Przy rozcieńczeniu 1:20 i dorzuceniu łyżki soli gorzkiej spryskuję rośliny po liściach raz w tygodniu. Rosną jak szalone!

-gnojówka z żywokostu- pełna potasu, idealna od momentu, gdy pomidor zaczyna kwitnąć, aż do końca sezonu- przygotowanie dokładnie tak samo jak gnojówi z pokrzywami- tym razem używamy pociętych liści żywokostu.

-wióry rogowe (mączka rogowa) – długo działający nawóz pochodzenia zwierzęcego- wykonany ze zmielonych rogów i kości. Ma dużą zawartość fosforu i długo się rozkłada.

-sól Epsom- sól gorzka, czyli siarczan magnezu

Nawozy mineralne, nawozy w płynie

Od lipca, gdy zauważę pierwsze niedobory na liściach stosuję też nawozy w płynie przeznaczone dla pomidorów- mają przewagę potasu i fosforu, więc świetnie wpłyną na owocowanie naszych roślin.

Nawozy jakich używam:
Florovit
Substral
Biohumus

pomidory uprawa-3

Co to jest zaraza ziemniaczana i jak z nią walczyć

Zaraza ziemniaka / ziemniaczana to niebezpieczna i bardzo często występująca choroba pomidorów. Zdarza się przy uprawie pomidorów w gruncie, w pojemnikach i pod folią czy w szklani.
Zaraza ziemniaczana jest wywoływana przez patogen grzybopodobny Phytophthora infestans. Jego przetrwalniki zimują w resztach roślinnych – pozostawionych w ziemi lub na jej powierzchni fragmentach pędów i liści ziemniaków i pomidorów.

Zaraza ziemniaczana na pomidorach objawy

Pierwsze objawy zarazy ziemniaka są widoczne w czerwcu. Warto obserwować komunikaty dla rolników, by ustrzec się tej groźnej choroby w uprawie pomidorów. W wyniku porażenia, na początku na liściach pomidora pojawiają się szarozielone lub brązowawe wodniste plamy. Plamy na liściach coraz brązowieją, unerwienie blaszki staje się brunatnoczarne. Liście wyglądają jak spalone. Choroba szybko rozprzestrzenia się i przenosi na wszystkie części rośliny. Brunatne, często niemal czarne, nekrotyczne plamy występują także na łodygach i zawiązkach owoców. Na większych, ciągle zielonych owocach tworzą się wypukłe, twarde plamy. Owoce gniją i opadają. Nie nadają się do konsumpcji. W ciągu kilku dni zaraza ziemniaczana może zniszczyć całe wasze uprawy.

Uprawa pomidorów- jak ochronić pomidory przed zarazą ziemniaczaną?

Aby wasz uprawa pomidorów zakończyła się sukcesem i byście mogli cieszyć się pięknymi owocami należy przede wszystkim postawić na higienę upraw i profilaktykę.

-po sezonie bardzo dokładnie sprzątamy resztki liści i pędów pomidorów,

-myjemy dokładnie każdy zakątek szklarni- używam wody z dodatkiem środka z chlorem np ACE,

-co roku wymieniam ziemię w szklarni,

-unikamy sadzenia pomidorów w sąsiedztwie ziemniaków,

-nie przesadzam z używaniem nawozów azotowych,

-pomidory prowadzę na jeden pęd,

-sadzonki pomidorów sadzę co 70 cm, dzieki temu rośliny będą miały lepszą wentylację,

-gdy pomidory zaczynaja tworzyć pierwsze grono, usuwam dolne liście,

-nie polewam liści pomidorów wodą, stosuję nawadnianie kropelkowe, w doniach podlewam delikatnym strumieniem zaraz przy ziemi,

-regularnie wietrzę szklarnię i tunel,

-używam ekologicznych środków niwelujących ryzyko chorób grzybowych Biosept, Grepvit, preparaty ze skrzypu czy pokrzywy

-jeżeli pomimo tych metod zaraza zaatakuje moje pomidory- robię jeden do dwóch oprysków chemicznych – w tym roku wystarczył jeden oprysk, dzięki niemu moja uprawa pomidorów zakończyła się sukcesem. CABRIO DUO

pomidory uprawa-4

Najsmaczniejsze odmiany pomidorów

Lista pomidorów jakie smakowały najbardziej naszej rodzinie w ostatnich latach:

CZERWONE: Aussie, Bull’s Heart, Brandywine, Panteno Romanesco, Gardener’s delight, Tlacolula Ribbed, Bison

CZARNE/BRĄZOWE: Black Cherry, Black Beauty, Aunt Ginny’s Purple, Cherokee Chocolate, Vintage Wine, Black Plum, Brandywine Black, Black from Tula

GREEN:Green Zebra, Aunt Ruby’s German Green, Ananas Noir, Green Apple, Hippie Zebra

ŻÓŁTE: Dr.Wyche’s Yellow, Hazel Mae, Orange Strawberry, Yellow pearshaped

pomidory uprawa-8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *