Byliny w ogrodzie – moje top 10 bylin

Untitled-1

Byliny w ogrodzie – moje top 10 bylin.

Byliny to rośliny zielne, które nie posiadają zdrewniałych łodyg. Ich nadziemna część obumiera w okresie zimowym, wiosną roślina wypuszcza nowe pędy i liście. Rośliny te są w większości bezproblemowe, pięknie kwitną. Dzięki odpowiedniemu dobraniu różnych bylin możemy cieszyć się kwiatami przez cały sezon ogrodowy. Dziś zaprezentuję wam moje ulubione dziesięć bylin. Oczywiście mam ich w ogrodzie dużo więcej, ale dziś o tych bez których nie wyobrażam sobie mojego ogrodu.

1. Kocimiętka – niesamowicie żywotna bylina, która nigdy nie sprawia mi żadnych problemów w ogrodzie. Mam ich kilkadziesiąt sztuk, zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Świetnie rośnie na glebie zdrenowanej, nie musi być specjalnie żyzna. Kwitnie od początku czerwca, dobrze przycinana może kwitnąć nawet do przymrozków. W video opowiadam wam o zasadzie cięcia „chelsea chop”, która pozwala mi cieszyć się kwitnieniem przez długi czas. Kocimiętki to takie byliny w ogrodzie, których warto używać na obwódki- szczególnie niższych odmian takich jak Walker’s Low. Z tyłu rabaty lub jako duża masa świetnie sprawdzi się odmiana Six Hills Giant. Kochają ją pszczoły i motyle- zawsze słychać wokół niej bzyczenie.

Na zdjęciu poniżej kocimiętki jako obwódka rabaty różanej.

byliny w ogrodzie Kocimiętka Six Hills Giant świetnie wygląda w połączeniu z brunnerą Silver Heart i bodziszkiem Rozanne.

byliny w ogrodzie

2. Bodziszek Rozanne – geranium Rozanne- moja ulubiona bylina w ogrodzie. Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do przymrozków. Świetnie sprawdza się zarówno w miejscach słonecznych, jak i w półcieniu. Mam wrażenie, że gdzie jej nie posadzę tam zawsze jest mistrzynią drugiego planu oplatając rośliny wokół swoimi pięknymi kwiatami. Bylina ta zaczyna wiosną jako kępa pięknych liści, wraz z nadejściem lata jej pędy rozpełzają się po rabacie oplatając rośliny obok. Mam wiele różnych bodziszków, ale żaden nie może się równać jej pod kątem długości kwitnienia.

byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie

3. Brunnera Jack Frost i Silver Heart – odmiany o srebrzystych, metalicznych liściach. Kwitną na niebiesko, kwiatami bardzo podobnymi do niezapominajek. Byllina ta świetnie sprawdzi się w cienistych i wilgotnych(ale nie mokrych) zakątkach ogrodu. Fantastycznie rozświetla ciemniejsze rabaty. U mnie w miejscach nieco jaśniejszych ma większe liście i jest jaśniej wybarwiona. Na zdjęciu poniżej jedna z trudniejszych rabat w moim ogrodzie- za płotem rośnie kilkanaście brzóz sąsiada, których korzenie są pod całą moją rabatą. Z tyłu przy płocie mam szpaler tuj. To generuje ogromne zapotrzebowanie na wodę. Na zdjęciu buszkpan, brunnera, kocimiętka Six Hills Giant. Radzą sobie znakomicie.

byliny w ogrodzie

Rabata różano- powojnikowa. Jako obwódka kocimiętka Walker’s Low i przywrotnik ostroklapowy. Genialne byliny w ogrodzie!

byliny w ogrodzie

4. Przywrotnik ostroklapowy – przepiękna bylina, chętnie sadzona w angielskich ogrodach. Fantastycznie wygląda na rabatach różanych, pięknie razem z kocimiętką. Lubi gleby żyzne i wilgotne. U mnie na suchej rabacie, bardzo słonecznej jest bardzo rachityczna. Natomiast na rabacie w półcieniu, w której ma żyzną, lekko wilgotną ziemię rośnie jak szalona i ciągle zarasta nam ścieżki. Kwiaty są rewelacyjne do bukietów, bardzo długo stoją w wazonie. Po kwitnieniu należy je ściąć, przycinam także brzydkie liście, roślina zakwita często ponownie.

przywrotnik-ostroklapowy byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie przywrotnik-alchemilla-mollis byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie
byliny w ogrodzie

5. Ostróżki : Rośliny preferują zaciszne, słoneczne, ciepłe stanowiska oraz żyzne, próchnicze, stale lekko wilgotne gleby. Kwiaty mają tendencje do pokładania się, dlatego przy każdej roślinie wczesną wiosną montuje tyczki bambusowe- dzięki temu kwiaty stoją prosto i nie przewracają się na inne rośliny. Lubią je ślimaki, także już wiosną warto zastosować metody zwalczające ślimaki w tej okolicy. Rośliny nie są niestety długowieczne, można spróbować je odmłodzić przez podział karp, choć bywa tak, że ze względu na delikatny system korzeniowy roślina może tego nie przeżyć. Moje mają aktualnie pięć lat i nadal wyglądają dobrze.  Warto ścinać kwiaty po przekwitnięciu, przedłuża to okres kwitnienia, choć kolejne kwiaty są już nieco mniejsze.
byliny w ogrodzie niebieskie-ostrozki

Zdjęcie sprzed dwóch lat, gdy róże były nieco młodsze- widąc dobrze mocowania z tyczek. Aktualnie róże są już wyższe i wtyczki nie są widoczne.

byliny w ogrodzie

byliny w ogrodzie ostrozki-w-ogrodzie

6. Floksy wiechowate

Przepiękne byliny w ogrodzie- ich intensywny wzrost oraz bujne kwitnienie czyni je jednymi z ulubionych bylin lata- oczekują od was gleb bardzo żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i wilgotnych.

Bardzo nie lubią przesuszenia, preferują miejsca słoneczne lub lekko półcieniste.

Floksy wiechowate są niestety bardzo podatne na choroby grzybowe (kocha je mączniak prawdziwy), dlatego byliny należy często kontrolować pod kątem pojawienia się pierwszych oznak choroby lub stosować prewencyjne ekologiczne opryski. Rośliny warto podpierać lub obwiązywać sznurkiem- dużo lepiej trzymają się dzięki temu w pionie. Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiaty .

byliny w ogrodzie

7.Łubin ogrodowy : uda się niemal na każdej glebie, ale najbujniej rośnie posadzony u mnie na glebie próchniczej, z dużą ilością kompostu, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej lub o odczynie obojętnym. Stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Niektóre odmiany są mało wytrzymałe na mróz- niestety taki los spotkał to cudo ze zdjęcia poniżej, poluję na kolejny egzemplarz.

byliny w ogrodzie
byliny w ogrodzie ogrod-wiejski-lubin

8. Jeżówki – bezproblemowe byliny w ogrodzie. Wystarczy dać im słoneczne miejsce i rosną jak szalone. Nigdy nie miałam z nimi problemów, ścinam jedynie przekwitnięte kwiaty, aby przedłużyć ich kwitnienie

byliny w ogrodzie jezowki-w-ogrodzie byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie

 

9. Funkie- Hosty: genialne byliny do ogrodu cienistego – u mnie udaja się nawet w najciemniejszych miejscach ogrodu- ważne, by gleba była żyzna i wilgotna. Dostępne są ogromne ilości odmian o niesamowicie ciekawych liściach. Nie przepadam za ich kwiatami i usuwam je jak tylko się pojawiają. Liście ścinam przy ziemi zaraz po przymrozkach. Ich głównym wrogiem sa ślimaki, ale nie miałam nigdy z nimi jakichś strasznych problemów.
byliny w ogrodzie

byliny w ogrodzie

10. Rutewka Delavaya– cudowna wysoka bylina, z chmurą dronych kwiatów górujących nad rabatą. Lubi miejsca żyzne, wilgotne, choć nie mokre, z dużą ilościa światła. Co roku kwiatów jest coraz więcej!
rutewka-delavaya

Gdzie kupujesz byliny w Internecie?

Najbardziej polecam wam stronę Florini i Ogrody o Zielonych Progach

Byliny w ogrodzie – zdjęcia

byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie byliny w ogrodzie rabata w cieniu

byliny w ogrodzie

Odpowiedzi: 10

  • Dzięki za ten top 10 bylin, fajna dawka informacji. To właśnie na Twoim insta zobaczyłam przywrotnik ostroklapowy i czym prędzej pofrunęłam do ogrodnika, aby go kupić. Teraz czekam, aż będzie się „wylewał” na chodniki, bo wygląda zjawiskowo. Brakuje mi jeszcze jeżówek, zachwycają mnie i koniecznie w tym roku muszę to nadrobić. Przymierzałam się do rutewki, ale faktycznie trzeba ją jakoś dobrze zakomponować, bo mam wrazenie, że jest bardzo delikatna. Ale też się skuszę. Im więcej roślin w ogrodzie tym piękniej.

  • Dzięki za dawkę informacji o bylinach.Mam nasiona jeżówki i zastanawiam się czy można je podjąć przed hortensjami Limelight czy będą za wysokie?

  • Dziękuję bardzo za wiele ciekawych informacji i podpowiedzi dot. bylin. Piękne zdjęcia 😍 Pomagasz mi przetrwać trudny okres w roku i zainspirowałam mnie do tworzenia planu kolejnych nasadzeń i zmian w ogrodzie. Czytałam na Twoim insta o roślinach jednorocznych. Czy mogłabyś proszę nakręcić o nich film oraz podać miejsca gdzie najlepiej kupić nasiona. Byle do wiosny!!!

  • Dziękuję za te wszystkie polecenia. Niektóre z tych roślin posiadam w swoim ogródku, ale jako totalna amatorka nawet nie wszystkie nazwy znałam. Zastanawiam się czym obsadziłabyś juki, mam kilka i nie bardzo wiem co pasowałoby do nich (rabata zachodnia, a ziemia lekka, ale słaba – tylko bardzo wytrwałe rośliny przetrwają).
    Czy jest jakiś sposób, żeby takie rabaty z bylinami wyglądały ładnie także zimą?

  • Super wpis, bardzo pomocny 😊 a proszę powiedzieć, czy poleca Pani jakiś sklep internetowy, gdzie można kupić dobre sadzonki bylin? Zamawiałam z Pani polecenia róże i były naprawdę ładnie ukorzenione, może i sklep z bylinami ma Pani sprawdzony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *