Domowy pasztet wieprzowo wołowy
Mój sprawdzony przepis na pasztet na święta Bożego narodzenia. Trzy wersje- z wędzoną śliwką, orzechami i bez dodatków. W moim domu zawsze piekło się pasztety na święta. Piekły go też oczywiście babcie, ciocie i potem mogłam porównać przeróżne smaki- w mojej rodzinie naprawdę wszyscy kochali gotować i wyjątkowo miło wspominam te nasze uczty i namawianie by zjeść jeszcze tylko trochę i spróbować kolejną potrawę. Bardzo lubię robić domowy pasztet, bo sama wybieram mięsa, wiem gdzie je kupuje i jestem przekonana, że nic poza naturalnymi składnikami nie znalazło się w moim daniu.
Domowy pasztet wieprzowo wołowy – jakie mięsa są najlepsze do domowego pasztetu?
Oczywiście najlepiej użyć mięsa z hodowli ekologicznej, od małych producentów. Używam mięs tłustszych, dodaję kilka rodzajów- dzięki temu domowy pasztet ma ciekawy smak – z pasztetem jest trochę jak z bigosem- im większa różnorodność mięs, tym lepszy smak.
Na pasztet kupuję ok 2 kilogramów mięsa. Z wieprzowego- szynkę, podgardle, karkówkę. Z wołowego antrykot, łatę. Czasami używam wątróbek drobiowych, tym razem dodałam wątrobę cielęcą. Lubię dodawać do pasztetu ugotowane warzywa, z którymi mięsa się dusiły oraz podsmażoną cebulę cukrową. Dodaję też bułkę (kajzerkę, chałkę) lub chleb na zakwasie namoczony w bulionie.
Z takiej ilości mięsa piekę pasztety w około 4-5 keksówek. Część pasztetu zamrażam, część przechowuję w lodówce. Bardzo lubię domowy pasztet z dodatkami, na święta Bożego Narodzenia szykuje zawsze pasztet z wędzoną śliwką i pasztet z orzechami(w tym roku pekan, świetny jest też z orzechami włoskimi). W poprzednich latach robiłam też pasztety z pistacjami lub z suszonymi morelami lub żurawiną- pyszne! Te zrobię sobie na Wielkanoc.
Do mielenia pasztetu używam elektrycznej maszynki do mięsa. U mnie to nakładka na Kitchen Aid, którego to robota uwielbiam, mam od lat i zawsze polecam każemu zapalonemu domowemu kucharzowi i nie tylko 😉 Wolnostojące maszynki do mięsa znajdziecie tutaj tutaj tutaj i tutaj
Składniki
- 2 kg mieszanych mięs- wieprzowe(szynka, karkówka, podgardle) wołowe(antrykot, łata)
- 0,5 kg wątróbka cielęca lub drobiowa
- włoszczyzna
- 2 cebule
- 2 kajzerki lub dwie konkretne kromki chleba na zakwasie
- 8 jajek
- sól, pieprz
- łyżeczka ziela angielskiego
- 4 listki laurowe
- gęsi tłuszcz lub masło do wysmarowania keksówek
- bułka tarta do wysypania keksówek
Instrukcje
- Mięsa tnę na mniejsze kawałki i układam w dużym garnku.
- Dodaję obrane i pocięte w średnie kawałki warzywa, kopiastą łyżkę soli, po łyżeczce całych ziarek pieprzu i ziela angielskiego.20 minut przed końcem gotowania dokładam wątróbkę cielęcą. Jeżeli używam drobiowych przesmażam je z cebulą, Gotuję na małym gazie ok 2 h do miękkości. Zostawiam do całkowitego ostygnięcia.do bulionu dokładam kromki chleba, by nasiąkły.
- Na patelni przesmażam cebulę ze szczyptą soli aż zmięknie. Zostawiam do ostygnięcia.
- Mięsa i warzywa przepuszczam przez maszynkę. Jeżeli chcecie mieć bardzo drobno zmielony pasztet, w kremowej konsystencji zróbcie to dwa razy. Mieszam wszystko bardzo dokładnie.
- Na tym etapie sprawdzam, czy pasztet potrzebuje dodatkowych przypraw.. Ponieważ zmieliłam pieprz i ziele angielskie z mięsem mój nie wymagał doprawiania. Możecie dodać też gałkę muszkatołową.
- Do mięsa dodaję żółtka, starannie mieszam całość. Białka ubijam ze szczyptą soli i delikatnie mieszam z masą.
- Rozgrzewam piekarnik do 180st C.
- Keksówki smaruję tłuszczem i wysypuję bułką tartą. Wykładam masą. Jeżeli dodaję śliwki lub orzechy, nakładam 1/3 masy , nakładam dodatki i przykrywam kolejną warstwą mięsa.
- Keksówki wstawiam do brytfanki i wstawiam do piekarnika. Brytfankę napełniam wodą do 1/2 wysokości keksówek. Dzięki parze pasztet wychodzi wg mnie dużo bardziej kremowy.
- Pasztety pieczemy 1h15min . Wyciągamy z piekarnika i dajemy im całkowicie ostygnąć. Można je zamrozić. Po zamrożeniu wyciągamy pasztet wieczorem, dzień przed spożyciem i dajemy mu rozmrozić się w temperaturze pokojowej.