Przyspieszamy wiosnę- podpędzone kwiaty cebulowe.

pedzone-cebulowe

Podpędzone kwiaty cebulowe

Kto nie może doczekać się wiosmy łapka do góry! Pod koniec lutego zawsze wygląda to tak samo- marzę o słońcu, pracach w ogrodzie, kwiatach, słońcu i jeszcze raz słońcu i kwiatach. Czytam w kółko moje ulubione ogrodnicze ksiażki, rozpisuję co gdzie posadzę i odliczam dni. Żeby trochę poprawić sobie nastrój otaczam się bukietami z kwiatów ciętych. Co dwa tygodnie jadę na Bronisze lub Bakalarską czy też w okolice Hali Mirowskiej i kupuję tulipany, jaskry i hiacynty. Nie ograniczam się tylko do kwiatów ciętych- to świetny czas na podpędzone kwiaty cebulowe.

Możecie podpędzać dowolne kwiaty cebulowe sami lub kupić z miejsc które wykonały za was proces pędzenia. Cebule takie zakwitną po przeniesieniu w ciepłe miejsce w kilka dni. W sprzedaży znajdziecie naczęściej hiacynty, szafirki, narcyzy i amarylisy. Koszt w hurtowniach to ok 2 zł za sztukę, w kwiaciarniach nawet 7-9 zł.

Możecie oczywiście zrobić to także sami, choć trzeba zaplanować to jakieś 3 miesiące wcześniej. Cebule potrzebują około 12 tygodni w chłodzie- poniżej 10 stopni C. Mozecie je przetrzymać w dolnej szufladzie lodówki. Następnie przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia- powyżej 15st C. Bardzo szybko ruszą i po około 2 tygodniach zakwitną. Plusem jest to, że możecie wybrać swoje ulubione odmiany, spróbować też z cebulowymi niedostępnymi w ofercie sklepów. Koszt jednej cebuli jest także niższy ok. 1 zł/szt. Cebule pojawiają się w ofercie sklepów około sierpnia.

podpędzone kwiaty cebulowe w domu

Hiacynty możecie umieścić w wazonikach tak, by jedynie ich korzenie dotykały wody i tyle im wystarczy. Ja dużą część umieściłam w terakotowych doniczach z ziemią ogrodową. Na wierzchu lubię rozkładać mech. Możecie go kupić w hurtowniach(np. na Broniszach ok 20 zł za trzy warstwy nieco wieksze od A4) lub pobrać z lasu w okolicy domu.

Kwiaty regularnie podlewamy, ale nie dopuszczamy, by cebule stały w wodzie. Gdy przekwitną, ścinamy kwiat. Ja przestawiam je w inne miejsce z dostępem do światła i pozwalam liściowm zżółknąć. Dzięki temu cebula nabierze sił na kolejny sezon i nic nam się nie zmarnuje.

podpędzone kwiaty cebulowe w domu

Zaglądajcie na moje Instagram Stories- wrzucam tam zawsze update z tego co słychać u roślin i oczywiście w ogrodzie! Mój instagram

podpędzone kwiaty cebulowe w domu

podpędzone kwiaty cebulowe w domu hiacynty

kwiaty w domu

tulipany i hiacynty

przyspieszone narcyzy

_MG_0215

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *