Wrzosy na balkon, taras i do ogrodu. Jak je uprawiać w ogrodzie, w doniczkach lub w domu?

1S0A5486

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, w doniczkach lub w domu? Wrzosy na balkon, taras i do ogrodu.

W tym poście przeczytasz o tym jak pielęgnować wrzosy, kiedy sadzić wrzosy, jaka ziemia jest najlepsza dla wrzosów i jak podlewać wrzosy. Będzie też spora dawka jesiennych inspiracji- wrzosy w donicach, ciekawe kompozycje. Pokażę jak wykonałam aranżacje w doniczkach na taras i w okolicy ławki. Te fragmenty ogrodu od razu dostały dodatkowego koloru, który będzie cieszył przez najbliższe tygodnie.

Nadeszła jesień i od razu mamy ochotę na jesienne dekoracje pełne koloru, otulanie się kocami, zapalanie świeczek i picie gorącej herbaty. Wpadam z paroma inspiracjami na wrzosy na balkonie i tarasie. Opiszę, wam też jak dbać o wrzosy w domu, w donicach oraz w ogrodzie. Będzie też oczywiście video.

wrzosy cena obi, wrzosy warszawa

Uprawa wrzosów – co lubią wrzosy?

Wrzosy to krzewinki, o pączkowych bądź dzwonkowatych, miododajnych kwiatach. Mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Rosną w kształcie poduchowatym do 12-60 cm wysokości. Ich liście są zimozielone, w zależności od odmiany bywają limonkowe, żółte, pomarańczowe, srebrne lub zielone. Czasami po przymrozkach wrzosy zmieniają kolor na rudy, czerwony czy brązowy. Nie należy się tym martwić, wiosną wracają do „normalnej” barwy. Kwiaty wrzosów mogą być w wielu odcieniach różu, fioletu, czerwone, białe czy limonkowe.Kiwtną od sierpnia do października.

Kiedy sadzić wrzosy?

Sadzenie wrzosów możemy wykonać wiosną lub jesienią, wtedy sadzonki wrzosów są dostępne w centrach ogrodniczych. Wrzosy lubią stanowisko słoneczne, dobrze zdrenowane, na którym nigdy nie stoi woda. Są bardzo wrażliwe na zalanie korzeni.

Jaka ziemia do wrzosów

Wrzosy lubią glebę kwaśną, o ph od 3,5 do 5,5. W ogrodzie przygotujmy im miejsce dobrze zdrenowane, najlepiej jest wymienić rodzimą glebę na mieszankę przeznaczoną dla roślin kwaśnolubnych. Dobrym pomysłem jest wykonanie drenażu rabaty przeznaczonej na wrzosowisko w ogrodzie. Można też wynieść rabatę w górę, co będzie wpływało na lepsze odpływanie nadmiaru wody. Rabatę warto wyściółkować korą, ograniczy parowanie i jednocześnie pomoże w zakwaszaniu ziemi pod wrzosami.

Jak sadzić wrzosy?

Wrzosy sadzimy na tej samej wysokości na jakiej rosły w doniczce. Najlepiej wyglądają w grupach. warto sadzić je w odległości około 20-30 cm od siebie. Pamiętamy o wyściółkowaniu rabaty- zapobiegnie to także przerastaniu chwastów, jak i parowaniu wody. Po posadzeniu wrzosy dokładnie podlewamy, starając się nie polewać ich po liściach- sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Wrzosy nawozimy wiosną, należy uważać, aby nie przesadzić z nawozem, bo są bardzo wrażliwe na przenawożenie.Używamy nawozów do roślin kwaśnolubnych

Wrzosy w doniczce
Jak sadzić wrzosy w donicach? Podobnie jak w glebie. Donica musi mieć odpływ- część osłonek wygląda przepięknie, więc używam ich jako doniczek. Przewiercam wiertarką dną w trzech miejscach- dzięki temu nadmiar wody będzie swobodnie odpływał. Na dno donicy wsypujemy żwirek lub keramzyt. Wypełniamy ziemią do roślin kwaśnolubnych . Wrzosy sadzimy na tej samej wysokości w jakiej rosły w doniczce. Podlewamy po posadzeniu.

jak pielęgnować wrzosy, jaka gleba do wrzosów

Linki o których wspominam w video:

Wąż zygzak i lanca

Często pytacie skąd są moje donice z terakoty- większość jest z Obi- wrzucam wam linki do wszystkich, które stamtąd mam.

Donica XL karmel 17 cm
Okragła Bavaria
Donica CK HM karmel 28 cm
Donica XL karmel 38 cm

Szukałam też dla was innych ciekawych doniczek- wrzucam te które zamówiłam sobie do kolejnych kompozycji na taras.
SURAK XL– planuję do niej wrzośca delikatnego razem z mchem
Budda, ciemnoszara do niej planuję ciemno różowego wrzosa, będzie wymagała przewiercenia
Kosz wiklinowy TAJEMNICZY OGRÓD na chryzantemy
Zestaw 2 koszy na kwiaty rattanowy beżowy BITOLA – myślę, że będą świetnie wyglądały na tarasie

Donice, które mam na stoliku na tarasie- usta i głowa

Zerknijcie też na wrzosy i wrzośca delikatnego- ja część moich kupiłam właśnie w Obi, a część w lokalnym sklepie ogrodniczym.

Wrzosiec delikatny to w naszym kraju roślina sezonowa, nie przetrwa naszej zimy. Będzie cieszyć kolorem przez kilka tygodni. Przemarznie z nadejściem mrozów. Jego wymagania co do ziemi i podlewania są identyczne jak wrzosów.

Wrzos Garden Girl (Calluna vulgaris)

Wrzos (Calluna vulgaris)

wrzosy w donicach, doniczki na wrzosy, wrzosy w doniczce

Jak pielęgnować wrzosy?

Pielęgnacja wrzosów jest dość prosta. Oczywiście, jeżeli spełnimy kilka warunków. Wrzosy będą się świetnie czuły w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatrów, w żyznej i przepuszczalnej glebie. Wrzosy nawozimy wiosną. Najważniejsze w pielęgnacji wrzosów jest nawodnienie.

Jak podlewać wrzosy?

Wrzosy podlewamy regularnie, aby nie dopuścic do ich przesuszenia. Ale jednocześnie nie możemy ich przelać. Utrzymanie ich w idealnej wilgotności będzie gwarancją naszego sukcesu w uprawie wrzosów. W praktyce robię to tak, że sprawdzam palcem jaka jest wilgotność gleby wokół rośliny. Szczególnie ważne jest to gdy uprawiamy je w doniczce. Zwrócmy uwagę, czy nadmiar wody dobrze z niej odpływa. Wciskając palec w ziemię powinniśmy czuć konsystencję mokrego piasku.
Im mniejsza doniczka tym częściej będzie trzeba nasze rośliny podlewać. Dobrze podlewać je odstaną wodą, ma mniejszą zawartość wapnia.

doniczka na wrzosy, doniczki na wrzosy, wrzosy na tarasie

wrzosy przycinanie, wrzosy podlewanie, kiedy przycinać wrzosy, kiedy sadzić wrzosy

Kiedy przycinać wrzosy?

Bardzo ważnym zabiegiem wpływającym na wygląd wrzosów jest przycinanie pędów. Dzięki temu będą miały zwarty pokrój i będą lepiej kwitły. Wrzosy tniemy wczesną wiosną, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.

Jesienią należy pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed mrozem. Najtrudniejszym okresem jest koniec zimy, szczególnie jeżeli słońce operuje już mocniej, a mamy bezśnieżną pogodę. Warto wrzosy osłonić iglastymi gałęziami lub białą włókniną ogrodniczą.

wrzosy sadzonki, wrzosy obi, wrzosy w ogrodzie

jak podlewac wrzosy, jak często podlewac wrzosy, wrzosy sadzonki

Wrzosy w domu

Sporo z nas lubi dekorować nasze domy i mieszkania kompozycjami z wrzosów. Co należy zrobić, aby rośliny jak najlepiej czuły się w naszych wnętrzach?
Wybierzmy miejsce z dużą ilością światła- im bliżej okna i promieni słonecznych tym lepiej. Dbajmy o regularne podlewanie roślin. Zwróćmy uwagę na dobry drenaż w doniczce. Stosujmy się tych samych zasad jakie opisałam powyżej w temacie pielęgnacji.

wrzosy w doniczkach, wrzosy w pojemnikach, wrzosy w skrzynkach

uprawa wrzosów, jak uprawiać wrzosy

jak uprawiać wrzosy w domu, wrzosy na balkonie, wrzosy w doniczkach

doniczka na wrzosy, wrzosy kiedy kwitną

wrzosy przycinanie

Odpowiedzi: 4

  • Pani Marto, jestem zachwycona Pani filmami, super opowiada Pani o ogrodzie. Podziwiam pięknie zaaranżowaną przestrzeń z różami. Wszystko urządzone ze smakiem i z dużym wyczuciem estetyki. Wpadłam na Pani bloga w zeszłym tygodniu i przepadałam 😀

  • Właśnie przekonałaś mnie na instastory, że wrzosy jednak zostawię w donicach. Marzyło mi się wrzosowisko tym bardziej, że mam raczej kwaśną glebę, ale za to za dużo cienia.
    Może kiedyś przekomponuję swój ogród.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *