Groszek pachnący uprawa

groszkipachnace-feat

Groszek pachnący- niby niepozorny, o pięknym zapachu, piękny w swojej delikatności. Kojarzy mi się z dzieciństwem na działce u dziadka, jego zapach musi chyba sprzyjać wydzielaniu endorfin. Przez wiele lat uprawa groszku kojarzyła mi się też z porażką. Kupowałam nasiona, wsadzałam je w kwietniu w ziemię i coś tam wysosło, nie chciało zakwitnąć, lub zakwitało jednym smętnym kwiatkiem. Po paru takich porażkach chciałam się najpierw poddać, ale potem stwierdziłam, że daję mu i sobie ostatnią szansę. Spędzę zimę czytając o groszku pachnącym wszystko co mi wpadnie w ręce. Zamówię nasiona z Anglii i zrobię wszystko co doradzają eksperci. Tak zaczęła się moja przygoda z kwiatami ciętymi! Dokładnie półtora roku temu zaraz po operacji zaczęłam projekt zgłębienia tajników udanego ogrodu z kwiatami. Parę miesięcy czytałam, a potem zabrałam się za sianie i uprawę. I groszki pachnące były cudowne! Codziennie ścinałam parę bukiecików i stawiałam przy każdym łóżku. Zrobiłam sporo notatek i dziś pędzę do was z tą wiedzą, bo wiem jak wiele osób miało podobne do moich doświadczenia na początku uprawy z groszkami.

_MG_0123-2

SIANIE GROSZKU PACHNĄCEGO
KIEDY?: Ponoć najlepsze jest sianie groszku do doniczek wczesną jesienią i przetrzymanie ich w szklarni wolnej od silnych mrozów. W naszej rzeczywistości jest to dość trudne, więc zostaje nam jak najszybszy wysiew wczesną wiosną. Staram się robić to już w lutym.

W książkach które przeczytałam są różne sposoby na pierwszy krok przy sianiu groszku.
KROK 1 Bardzo dużo osób namacza groszek przez 24h w ciepłej wodzie. Ważne jeżeli macie kilka odmian, by do tych szklaneczek z namaczanymi nasionami wrzucić etykietę z nazwą odmiany. Ja wysiewałam groszki bez namaczania i nie miałam większych problemów z kiełkowaniem. W tym roku stosuję obie metody i dam znać czy rzeczywiście wykiełkowały dużo szybciej.
KROK 2 Wybierz wyższe doniczki – groszek, aby pięknie kwitł musi zbudować dużą bryłkę korzeniową, im wyższa doniczka tym łatwiej będzie mu to zrobić. Sarah Raven poleca doniczki ok 10 cm lub tzw root trainers czyli specjalne otwierane doniczki do groszków. U nas nie ma szans ich znaleźć. Metody chałupnicze to użycie rolek od papieru toaletowego lub ręczników papierowych- sprawdziłam, były ok!
Groszki sieję po 2-3 sztuki do doniczki. Koniecznie dodaję etykietę z odmianą. Robię dziurkę starym markerem, wrzucam nasionko i przysypuję ziemią. Nawadniam doniczki od dołu- stawiam je w głębokiem tacy pełnej wody na godzinę. To świetna metoda na nawodnienie ziemi przy wysiewaniu kwiatów.
KROK 3
Doniczki nakrywam folią i stawiam w ciepłym miejscu- u mnie kotłownia lub na podgrzewanej podłodze w łazience. Kiełkują po kilku dniach. Wtedy przenoszę je w chłodne miejsce, wolne od mrozów, ale z temperaturą poniżej 10 stopni. Nie będą rosły jak szalone, ale będą budowały piękną bryłę korzeniową, co w rezultacie da nam piękne kwitnienie.

Gdy groszek urośnie na jakieś 7-10 cm USZCYKUJEMy mu paznokciem czubek, tak aby miał 5 cm. To pobudzi roślinę do rozkrzewienia się i większej ilości kwiatów!

groszek pachnący

WYSADZANIE GROSZKÓW W OGRODZIE

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD GROSZEK PACHNĄCY

Groszek pachnący jest rośliną żarłoczną. Myślę, że dlatego też moje uprawy się nie udawały! Miałam doświadczenia z groszkiem jadalnym i to mnie zmyliło. Miejsce gdzie będzie rósł groszek przekopujemy. Nie powinno tam być korzeni innych roślin. Kopiemy rowek na 30-40 cm i dodajemy tam kompost i przekompostowany obornik. Na to dajemy ziemię. Groszek za jakiś czas dojdzie tam korzeniami i będzie z radością korzystał z tego prezentu odwdzięczając się pięknymi kwiatami.

Zanim wysadzę groszek do ogrodu przygotowuję go na wyjście ze szklarni- przez tydzień wystawiam go na dzień na wiatr i różnice temperatur.

Wysadzam na miejsce stałe w kwietniu- wsadzam je co jakieś 20 cm. Ważne jest , by miał się po czym piąć. Wigwam z babusowych tyczek, kratka, obelisk. Część trzymam w szklarni na wszelki wypadek do połowy maja. Groszek zniesie lekkie przymrozki, ale lepiej dmuchać na zimne.

groszek pachnący uprawa

GROSZEK PACHNĄCY WYSADZONY CO DALEJ?

Co tydzień, gdy groszek rośnie podwiązuje go sznurkiem do podpory- to bardzo ważne! Za każdym razem, gdy urośnie o kolejne kilkanaście centymetrów podwiązuję go ponownie. Sznurek prowadzę poziomo. Bez tego pędy zaczynaja zwisać i skręcać się i kwitnienie przebiega dużo gorzej.

Podlewanie- groszek potrzebuje być regularnie podlewany, ja mam je w miejscu gdzie jest nawadnianie kropelkowe, które chodzi codziennie, gdy nie pada deszcz.

groszek pachnący uprawa

groszek pachnący uprawa
KWITNIENIE GROSZKU PACHNĄCEGO
Gdy groszek pachnący zaczyna kwitnąć( u nas zwykle w czerwcu, w Anglii te siane jesienią kwitną już w maju)- ścinaj ścinaj ścinaj kwiaty! To spowoduje, że będzie kwitł coraz bardziej obficie. Jeżeli nie chcesz kwiatów do wazonu, a chcesz się jedynie cieszyć groszkiem pachnącym w ogrodzie, ścinaj je zaraz po przekwitnięciu- gdy zaczynają się tworzyć strąki z nasionami roślina uważa, że wypełniła swój życiowy cel(wydała nasiona) i odechciewa jej się kwitnąć. Poprzez ogławianie kwiatów wpędzamy ją w cykl „ojej miałam wydać nasiona- muszę teraz szybko zakwitnąć”

GROSZEK PACHNĄCY W WAZONIE
Kwiaty ścinamy ostrymi nożyczkami, robimy bukiecik i od razu wkładamy do wody. Te które widzicie były rzucone na tacę celem zrobienia zdjęć, ale nie jest to moja normalna praktyka. Po przyniesieniu do domu skracm im jeszcze raz łodygi i wkładam do świeżej wody. Możecie dodać do niej gotową odżywkę do kwiatów lub zrobić własną: na litr wody dodajcie łyżeczkę cukru, łyżeczkę octu i parę kropel ACE. Groszek w wazoniku wytrzymuje około 4 dni. Ja lubię je w bukietach same, ale łączę też z chabrem bławatkiem, czarnuszką damasceńską i koprem ozdobnym.

groszek pachnący uprawa

Ciekawe odmiany groszku pachnącego do wypróbowania:
– Charlie’s Angel – mój osobisty ulubieniec. Niebieski, pięknie pachnący, rośnie z okromnym wigorem, długie łodyżki
– Jilly- kremowo biały, długie łodyżki
– Mollie Rilstone – kremowy,z odcieniem różu,
– Nimbus-szarawo-bordowy, piekna ciemna odmiana
– Mrs Collier- kremowa, piekny zapach
– Matucana -bardzo stara odmiana, ciemno fioletowo- różowa, bardzo silny zapach
– Senator- nakrapiana biało bordowa
– Painted Lady – silny zapach, malutkie kwiaty

Gdzie kupić: największy wybór jest w Anglii- polecam Sarah Raven, ChilternSeeds , Roger Parsons W Polsce są często podane jedynie kolory, bez odmiany, firma Legutko wprowadziła kilka odmian

groszek pachnący uprawa

groszek pachnący uprawa

groszek pachnący

Odpowiedzi: 9

  • Bardzo pomocny post.
    Tak jak piszesz, kojarzę groszek pachnący z ogródka sąsiadów mojej babci. Uwielbiałam jego zapach. Kiedyś próbowałam wysiać go na działce letniskowej rodziców i podobnie jak piszesz nic mi z tego nie wyszło.Teraz uzbrojona w nową wiedzę ( plus zaglądam też na konto IG Zoe , którą polecałaś) jestem pełna nadziei, że w te lato groszki pachnące ( i inne kwiaty, które sukcesywnie wysiewam za Twoją radą)będą zdobić mój ogród. Cudownie, że dzielisz się zdobytą wiedzą, tą od najlepszych. Dzięki za to.
    Czekam też na wpisy o książkach i zwiedzanych angielskich ogrodach.
    Pozdrawiam

  • Wielkie dzięki za ten post. Właśnie zamieszkałam w domu z ogrodem i ten ogród jara mnie najbardziej. Już jesienią zaczęłam ekspertymentować z cebulkami, w doniczkach mam już zielone badylki (w ogrodzie też posadziłam). Ale o groszku pachnącym też marzę. I już dziś zaczynam 🙂

  • Witam,
    czy rolki po papierze, które wykorzystywała Pani jako doniczkę, pleśniały pod wpływem wilgoci? W tych rolkach rósł groszek do chwili, gdy został przesadzony do ogrodu?

    Ps. Przepiękne zdjęcia (jak i cały blog)!!!

    Pozdrawiam,
    Ania.

  • rany wszystko robilam zle, dlatego groszku nigdy nie mialam a tak uwielbiam. dzieki za posta, wiosna sprobuje wedlug twoich wytycznych

  • Dziękuję za świetny pomysł z bukiecikami z groszku pachnacego, nigdy nie pomyślałam, że można go wykorzystać w ten sposób, teraz juz wiem i tworze swoje, sa przeurocze i ten zapach 🙂 Cudowny, kojacy blog i przepiękne zdjecia. Cieszę się, że trafiłam na taką perełkę 🙂

  • Jak wysoka musi być donica, aby można je było uprawiać na tarasie? Jak często podlewamy gdy będą już w chłodnym miejscu po wykiełkowaniu?

    Dziękuje bardzo za wartościowy tekst 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *