Kawałek ogrodu pokazany w różnych miesiącach

feat

W wielu wiadomościach z pytaniami o ogród najwięcej próśb jest o pokazanie ogrodu w różnych porach roku i pokazanie jak ogród się zmieniał i dojrzewał. W końcu zakończyłam wszystkie jesienne prace i będę mieć teraz sporo czasu na spełnienie waszych próśb i swoich własnych pomysłów na artykuły!

Przeglądałam dziś zdjęcia i robiłam notatki o czym chcę napisać. I jakoś tak zdjęcia ścianki w różnych miesiącach zwróciły moją uwagę. Pomyślałam- dlaczego nie zacząć od niej? Ścianka jest widoczna z okien salonu, z tarasu, z niemal każdego kawałka ogrodu. Powstała, bo moi sąsiedzi maja znacznie podniesioną działkę i wystawali od pasa ponad płot, przez co zgubiłam zupełnie uczucie prywatności. Trampolina na przeciwko mojego tarasu i skaczące głowy, gdy chcesz się napić spokojnie kawy. No niestety, nie było to przyjemne i ażurowa ścianka to nasz pomysł na odrobinę prywatności. Posadziłam przy niej róże pnące i clematisy, które pokryły ją pięknie w ciągu dwóch lat. Wzdłuż płotu jest też szpaler tuj i cisów- posadziłam je w dwóch rzędach, za parę lat powinny stworzyć szczelną przegrodę przez cały rok.

Cała rabata przy ściance została podniesiona- miałam do zutylizowania kompost z trzech kompostowników, na doł poszedł ten jeszcze nie do końca przerobiony, a na gorę już taki dwuletni. Dodatkowo ziemia jest użyźniana co roku obornikiem,popiołem, wiorami rogowymi i nawozem yara mila.Na całości rabaty jest nawadnianie kropelkowe, które codziennie chodzi przez około godzinę. Bardzo blisko rabaty są brzozy, które okrutnie ciągną wodę z podłoża i lubią ją kraść innym roślinom. Staram się na bieżąco sprawdzać wilgotność podłóża, by rośliny były dopieszczone i zadowolone.

Rabata przed ścianką jest też pełna róż, bylin, irysów i jedrocznych maków i floksów. Byliny które wiodą tu prym to kocimiętki i ostróżki. W 2019- będą też kwiaty dwuletnie- wieczornik damski i napastnice.

WCZESNA WIOSNA

KWIECIEŃ: Wczesna wiosna to w ogrodzie czas roślin cebulowych, których z roku na rok jest w ogrodzie coraz więcej- przy ściance mam krokusy, narcyzy, tulipany i czosnki ozdobne Globemaster- kwitną jedne po drugich od marca do czerwca. Jesienią przygotowuję też sporo donic z cebulami, trzymam je w garażu i szklarni, dzięki wyższym temperaturom kwitną najwcześniej i ozdabiam nimi placyk przed ścianką- cieszą swoim widokiem zarówno podczas spacerów po ogrodzie, jak i z okiem salonu.

scianka_19_04 wczesna-wiosna wiona1 wiosna2 wiosna3

Niemal równo z cebulowymi swój piękny show zaczynają azalie- mam tu kilka odmian kwitnących jedna po drugiej. Piekny kolor ma także cięta mocno co roku w kształt parasola wierzba Hakuro Nishiki. Jej swieże wiosenne przyrosty są białe, co świetnie gra z klimatem placyka i jasnego żwirku. Fioletowa azalia zakwita zawsze jako pierwsza jeszcze w kwietniu, często nie ma wtedy jeszcze liści na brzozach. Ten rok był wyjątkowo przyspieszony o dwa tygodnie.

scianka_29_04

MAJ

Maj to mój ukochany miesiąc w ogrodzie- wszystko wybucha zielenią- kwitną jeszcze cebulowe, już azalie i różaneczniki, drzewka owocowe, magnolie, na końcu miesiąca dołączają moi ulubieńcy czosnki ozdobne! Po fioletowej azalii przychodzi czas na pudrowo różowe Nancy Dippel i ciemno różowe Kermesiny. Róże pięknie budują krzaki, byliny zaczynają budować piękne przyrosty. W końcu maja zakwitną też w tym roku rośliny dwuletnie- czyli napastnice i wieczornik damski. 
scianka_09_05

Z końcem maja zakwitają czosnki Globemaster- co roku dosadzam kolejne cebule, bo te dwa, trzy tygodnie ich kwitnienia dają mi ogrom radości- uwielbiam te pierzaste kulki. W tym roku dosadziłam też czosnki Purple Sensation, ale to już inne rabaty i kompozycje, o których napiszę wam wiosną. W maju do ogrodu przybyły też kolejne drewiane obeliski. Obsadziłam je clematisami i groszkiem pachnącym oraz koloejnymi pnącymi różami. Im dalej w sezonie tym coraz bardziej znikały w gąszczu kwiatów. 
scianka_14_05
scianka_18_05dwa
scianka_18._05

W tym roku nie było mnie w ogrodzie ponad tydzień na samym końcu maja, bo zwiedzaliśmy ogrody angielskie. Gdy wróciłam w ogrodzie wybuchły wszystkie róże, a czosnki przekwitły.

CZERWIEC:

Od paru lat dosadzam kolejne róże- w ogrodzie jest ich grubo ponad setka- róże naprawdę nie są tak trudne w uprawie i żałuję, że tyle zwlekałam z dodaniem ich do ogrodu. Razem z różami zakwitły kocimiętki- to jedna z moich ulubionych bylin i także mam ich kilkadziesiąt w ogrodzie. Bardzo łatwo można je dzielić wiosną lub jesienią i niewielkim kosztem mieć kolejne rośliny. Ja moje kocimiętki przycinam pod koniec maja tzw chelsea chop- ucinam połowę krzewu- najczęściej z tyłu byliny. Ta część zakwitnie poźniej niż przód, a ja mam kolor na rabacie dużo dłużej.


scianka_30_04

Im dalej w czerwcu tym więcej kwitnie róż, zakwitają clematisy, ostróżki, łubiny. To moment kulminacyjny dla ścianki- teraz wygląda najpiękniej i wydaje się niemal nierealna – do tego ogród jest skąpany w śpiewie ptaków i bzykaniu owadów zachwyconych ilością pokarmu(wg badań zapylacze najchętniej wybierają ogrody z dużą ilością roślin kwitnących na fioletowo). 
scianka_3_06trzy
scianka_3_06tcztery
scianka_3_06dwa
scianka4_06

LIPIEC

W lipcu róże nadal kwitną, choć nie aż tak spektakularnie jak w czerwcu, część nie kwitnie w ogóle, zbierze się dopiero z końcem sierpnia do drugiego rzutu. Ale zakwitają hortensje i maki- na mojej rabacie koło ścianki nastąpił ogromny wysyp odmiany Lauren’s Grape. Kocimiętki dzięki przycięciu nadal świetnie kwitną. W kilku pustych miejscach po wcześniejszych makach dosadziłam jednoroczne szałwie i heliotropy(front rabaty na zdjęciu poniżej) Na placyku koloru dodają pelargonie i petunie.Z boku ścainki akwitły też jeżówki i perovska.


scianka3_07
scianka_lipiec
scianka_lipiec2
scianka_lipiec_3

SIERPIEŃ

Lato w tym roku było wykańczające- miałam fizycznie problem z wykonywaniem prostych prac ogrodowych, więc głównie podlewałam, by nic mi nie uschło, a potem chowałam się w domu i próbowałam się schłodzić. Ogród bez mojej ingerencji rozszałał się masakrycznie- zaczął przypominać kwietną dżunglę. Kwitną lawendy, jezówki, werbeny, kosmosy i dalie.


scianka25_07
scianka_wrzesien
scianka-pazdziernik2
sciankawewrzesniu

WRZESIEŃ

Wreszcie trochę chłodniej- pięknie kwitną róże, dalie, werbeny. Kocimietka przycięta w sierpniu także zaczyna ładnie odbijać. Ja powoli zaczynam wkopywanie cebul na kolejny rok – początki z 2018 naprawdę mnie rozochociły, by mieć ich jeszcze więcej i bardziej poszaleć z kolorami w niektórych miejscach. We wrześniu wpadłam wreszcie pod ściankę z sekatorem i przeciełam wszystko co wydawało się być zbyt wybujałe. Mam nadzieję, że następnym latem uda mi się utrzymać tempo ogrodu(zawsze tak mówię i pod koniec wakacji mam serdecznie dość ;))


scianka-pazdziernik

PAŹDZIERNIK

Cały październik upłynął mi pod znakiem sprzątania ogrodu, sadzenia cebulowych i rozsadzania dwuletnich. Kilka dni trwało samo mycie tysięcy doniczek, sprzątanie i mycie szklarni, codzienne grabienie liści. Cały czas kwitły dalie- kwitły aż do końca listopada, gdy złapał konkretny przymrozek. Sukcesywnie usuwałam jednoroczne z miejsc w których sadziłam cebule i przy okazji usuwałam chwasty i chore liście. Ogromny hit tego miesiąca to elektryczny odkurzacz do liści- dużo cichszy od spalinowych, nie wspominając o smrodzie. 
scianka_poznajesien
sciankajesienia

LISTOPAD

Zaczęłam dokarmiać ptaki, bo waliły mi już w okna, żebym się ogarnęła. Dołożyłam jeszcze kilka budek dla ptaków i hoteli dla owadów, kupionych na wyprzedażach. Cały czas sprzątam liście. Po pierwszych przymrozkach na koniec miesiąca okopczykowałam róże kompostem. Oby do wiosny!!!


scianka_zima

Odpowiedzi: 3

  • Dobry wieczór, cieszę się że dzięki Magdzie trafiłam na Pani blog. Gratuluję ogrodu, jest naprawdę piękny i naturalny. Jednocześnie bardzo zainteresowała mnie ścianka: właśnie taka jest nam potrzebna w ogrodzie. Czy mogłabym prosić o wskazówki, jak osiągnąć taki efekt i taką konstrukcję. Pozdrawiam.

    • Hej Izo- ścianka została zbudowana przez naszego znajomego pare lat temu. Kupiliśmy trzy kantówki (9cm grubości) na wysokość ścianki+ 40 cm- i tr 40 cm jest zabetonowane w ziemi. Do słupów są jeszcze dołączone takie poprzeczne stabilizatory- muszę je pokazać na stories, bo nie mam żadnego ich zdjęcia. I potem poprzecznie są zamontowane cienkie deseczki. Całość pomalowana lakierobejcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *