Krokusy dlaczego warto mieć je w ogrodzie?

krokusy

Krokusy -dlaczego warto mieć w ogrodzie?

Czy jest coś przyjemniejszego po wielu miesiącach zimna i braku kwiatów w ogrodzie niż pierwsze krokusy pojawiające się w ogrodzie? W zimniejsze i jeszcze zaśnieżone przedwiośnia ich kolorowe kwiaty potrafią przebijać się przez śnieg i dają nadzieję na rychłą wiosnę.

Jedno z moich pierwszych kwiatowych wspomnień to spacery z grupą przedszkolną w poszukiwaniu wiosny. Chodziliśmy uliczkami mijając kolejne domy i co chwila któryś z dzieciaków krzyczał z radością „Jest wiosną! Znalazłem krokusy!”

krokusy-w-ogrodzie

Już jako dorosła osoba, zakładając ogród od razu wkopałam trochę cebul krokusów, by móc jak najszybciej krzyczeć, że już, że idzie, że wiosna 🙂

Im bardziej interesowałam się tym jak mój ogród może pomagać zapylaczom, tym bardziej rozumiałam jak krokusy są ważne dla przyrody.

Pierwsze wiosenne obloty pszczół. Są słabe, wygłodzone i naprawdę niewiele co kwitnie na ich trasie. I wtem na ich trasie pojawiają się one- krokusy!

Wasz ogród pełen kwitnących krokusów będzie dla nich prawdziwym rajem. Pomożecie im w tym trudnym dla nich czasie, jedyne co musicie zrobić to kupić krokusy, a dokładnie ich cebule wczesną jesienią lub późnym latem i wkopać je w ogrodzie.

Są to wyjątkowo mało wymagające rośliny.

krokusy-w-donicach

krokusy-pszczoly

UPRAWA KROKUSÓW

Krokusy- kiedy sadzić cebule?

Cebule najlepiej zamówić w sklepach internetowych późnym latem. Sklepy mają wtedy przedsprzedaż i sporo promocji. Dostępna jest też ogromna ilość odmian.
Są też dostępne mega paki np z 200 cebulami- ta mieszanka fioletowo- biało – żółta ze zdjęć to jedna paczka dwustu cebul za 36 złotych posadzona w 2018 roku.

Cebule krokusów sadzimy we wrześniu lub październiku. Cebulę wkopujemy na głębokość równą 2-3 razy taką jaka jest wielkość cebulki.

Ja dla wygody sadzę je grupowo. Usuwam górną warstwę ziemi np 1m2 i układam cebulki 3-4 cm od siebie. Zasypuję ziemią. Dzięki temu mam piękny dywan kwiatów wiosną.

Część cebul wkładam do donic „lazanii” na dole sadzę tulipany, na górze krokusy. Trzymam je w szklarni i kwitną około 1-2 tygodni szybciej. Ja i pszczoły mamy wiosnę chwilę wcześniej. Potem z donic przesadzam je do gruntu jesienią.

KROKUSY- co zrobić po kwitnieniu

Najmniej przyjemny temat. Wszystkim roślinom cebulowym po kwitnieniu należy dać na chwilę spokój- ich liście muszą zaschnąć. Nie jest to często najpiękniejszy widok. Dlatego krokusy sadzę w miejscach, gdzie mam szybko rosnące byliny. Ich świeże zielone pędy zasłaniają usychające liście i drażnią mojego wzroku 😉

krokus

Mam nadzieję, że przekonałam was do uprawy tych zwiastunów wiosny! Nastawcie już dziś przypominajkę w telefonie na sierpień lub oglądajcie uważnie moje stories na Instagramie– będę oczywiście przypominać, kiedy, co i jak!

krokus-pickwick

cebule-krokusow

biale-krokusy

Jedna odpowiedź

  • Witaj Martuś. Po pierwsze przy okazji tego wpisu chciałam się przywitać i powiedzieć że od niedawna jestem wierną fanką twojego ogrodowego i nie tylko, bloga. Mam na imię Magdalena i chociaż dzieli nas przepaść wiekowa, bo ja jestem na etapie odliczania (z resztą z utęsknieniem 😉) czasu do emerytury za to duchem dużo młodsza… jednakże mamy wspólną ogrodowa pasję 😁. Bardzo spodobała mi się Twoja opowieść o krokusach i w związku z tym że również za Twoim przyczynkiem wykonałam kilka (osiem 😁) doniczek z „lazanią” , o krokusach pomyślę za rok ale już wiem że na pewno je posadzę tym bardziej że na jednym z filmów podpatrzyłam jak sprytnie to robisz 😉.
    Do miłego…
    Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *