Kwiaty w ogrodzie. Tulipany – sekrety uprawy i moje doświadczenia

feat

Kwiaty w ogrodzie

Tulipany- jedne z najbardziej lubianych kwiatów na świecie. W moim ogrodzie tulipanów nie było przez wiele lat. Nie umiem powiedzieć dlaczego. Co jakiś czas kupowałam kilka sztuk tulipanowych cebul i wyglądały jakoś dziwnie- takie kolorowe i samotne w zaspanym jeszcze po zimie ogrodzie. Potem zrozumiałam, że w ich przypadku ważna jest dla efektu ilość i szybko uprzątnięty na wiosnę ogród. Poszłam więc z hasłem „tulipany” na żywioł i kupiłam na początek kilkadziesiąt cebul. Trzeci rok tulipanowej manii trwa, a w ogrodzie jest ich zakopanych chyba ponad pięćset. Brzmi poważnie? Naprawdę nie wygląda na nadmiar. Zanim rozpoczęłam te moje hurtowe zakupy, stwierdziłam, że nie będę tego robić na czuja i nieco się wyedukuję. Poczytałam kilka książek, zajrzałam do ulubionych instagramerek i youtuberek. Przez dwa lata próbowałam ich metod oraz własnych eksperymentów i dziś przychodzę z tą wiedzą do was. Pomyśłam, że dobrze będzie pisać artykuły pod zbiorczym hasłem „Kwiaty w ogrodzie
Na Instagramie codziennie dostaję co najmniej kilkanaście wiadomości „Jakie kwiaty warto mieć w ogrodzie?” , „Gdzie mam kupić cebule i nasiona?” , „Jakie kwiaty sprawdzą się w ogrodzie?” , „Jakie są najłatwiejsze w uprawie kwiaty do ogrodu?” Mam nadzieję, że ta seria artykułów odpowie, choć na część waszych pytań.

9E6A2133

TULIPANY- miejsce do uprawy i typ gleby

Tulipany najlepiej będą się czuły w miejscu nasłonecznionym, w rejonach w których występuje wychłodzenie zimą. Cebule tulipanów potrzebują ok. 6 tygodni chłodu, dlatego w cieplejszych klimatach można zakupić cebule uprzednio przechłodzone w sztucznych warunkach. Dlatego też wkopujemy cebule jesienią. Z moich doświadczeń wynika, że warto poobserwować swój ogród pod kątem światła słonecznego w okresie wiosennym. Zobaczcie ile godzin słońca dostaje planowana przez was rabata. U mnie sporo rabat jest pod drzewami liściastymi, pod którymi cień robi się dopiero w połowie maja, wtedy, gdy wczesne odmiany tulipanów już przekwitają. Słońce inaczej operuje też wczesną wiosną niż późnym latem i u mnie ogromnie wpływa to na ilość godzin światła na rabacie białej.
Warto też wspomnieć, że tulipany o ciemnych płatkach będą czuły się w lekkim półcieniu- słońce lubi je przypalać.

Najlepsza gleba do uprawy tulipanów to dobrze zdrenowana, przepuszczalna ziemia pełna materii organicznej. U mnie mimo tego,że w ogrodzie mam glebę gliniastą tulipany udają się świetnie. Wynika to moim zdaniem z tego, że sporo rabat jest podniesionych, z ogromną ilością kompostu sypaną dwa razy w roku. Nigdy nie stoi tam woda, gleba jest bardzo żyzna. Oprócz kompostu co roku rozsypuję tam nawóz wieloskładnikowy i wióry rogowe.

9E6A2189

TULIPANY- wybór i sadzenie cebul

W przypadku cebul tulipanów duże zawsze oznacza lepsze. Im większa cebula, tym większa szansa na sukces w kwitnieniu. Oprócz wielkości ważne jest, aby cebula była błyszcząca, bez żadnych nalotów, wraz z brązową „skórką”, nie powinna być pomarszczona, ani miękka. Cebule możemy sadzić od września do grudnia, o ile ziemia nie jest zmarznięta. Jedna z teorii mówi o tym, że warto za sadzenie zabrać się po pierwszym przymrozku, ponieważ niweluje to ryzyko zakażeń wirusem. Cebule zakopujemy co najmniej na trzykrotność wysokości „dziubkiem” do góry. Spotkałam się z poradami o sadzeniu ich na czterokrotność wysokości lub nawet 25 cm pod ziemią. Zrobiłam takie eksperymenty w zeszłym roku- tulipany bez problemu kwitły. Sekret głębokiego kopania jest ponoć taki, że cebula nie tworzy wielu cebulek przybyszowych, co ma lepiej wpływać na powtarzalność kwitnienia. O tym przekonam się dopiero wiosną 2020.

Cebule tulipanów możemy wkopywać na dwa sposoby- pojedynczo(łopatką czy specjalnymi sadzarkami do cebul) lub w formie prostokątnych rowów w ziemi, które po rozłożeniu cebul zasypujemy ziemią(dno dołka można wysypać żwirkiem dla lepszego drenażu).

Testowałam przeróżne odległości między tulipanami. Najlepiej wyglądają duże połacie, albo tej samej odmiany, albo trzykolorowego mixu. Sadzę je „na oko” ok. 5-7 cm od siebie, tak aby wyglądały jak najbardziej naturalnie. W przypadku cebul na kwiat cięty lub w donicach sadzę bardzo blisko, ok. centymetr od siebie.

9E6A2145

TULIPANY- nawożenie

Wszystkie moje tulipany, jak pisałam wcześniej rosną w bogatej w kompost glebie. Kiedy wkopuję cebule wrzucam dużą szczyptę nawozu wieloskładnikowego do dołka. Jesienią na wszystkich rabatach rozsypuję wióry rogowe. Wiosną wszystkie rabaty są nawożone nawozem wieloskładnikowym.

9E6A2025

TULIPANY- ogławianie, wykopywanie, nornice i wiewiórki

Gdy pytałam was na instastory o czym napisać w tym artykule- często padały pytania o wykopywanie cebul latem. Konsultowałam się z producentem cebul z Holandii, sprawdziłam w wielu książkach. Wszyscy odchodzą od tej metody, szczególnie jeżeli uprawiacie tulipany w odpowiednim miejscu. Ja mam ich tyle, że gdybym musiała je wszystkie wykopać, to chyba wołałabym ich nie mieć. Siedzą w ziemi kolejny rok- w zależności od odmiany część, ku mojej uciesze, rozmnożyła się niesamowicie, część zanikła(szczególnie te bardziej egzotyczne odmiany).

Co zrobić, aby tulipan pięknie kwitł w kolejnym roku? Ważne jest ogławianie po kwitnieniu- czyli ścięcie łodygi z obeschniętym kwiatem, by nie zawiązały się nasiona, a cała energia z fotosyntezy poszła wykarmić cebulę na kolejny rok. Liście zostawiamy, żeby wyschły. Nie jest to piękny widok w wiosennym ogrodzie i odstręcza wiele osób od tulipanowych prób. Ja trochę oszukuję- obok tulipanów mam posadzone byliny- kocimiętki, bodziszki i brunnery, które bardzo szybko zasłaniają usychające liście.

W temacie gryzoni- tfu tfu nie miałam problemów na razie. Jeśli nie macie tego szcześcia- możecie wybróbować koszyki, siatkę lub posypywanie pieprzem cayenne czy chilli. Ponoć działa też wspólne sadzenie tulipanów z szachownicami.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie pytania w związku z tulipanami i ich uprawą. W kolejnych artykułach napiszę wam jeszcze o odmianach, uprawie w donicach i jak ciąć tulipany do wazonu, by były w nim długo świeże. Dziś zostawiam wam jeszcze 10% kod rabatowy do Tulipstore- super hodowcy z Holandii Użyjcie przy checkoucie hasła MARTA

9E6A1083

9E6A1243

9E6A1091

9E6A1095

9E6A1776

9E6A1559

9E6A1754

9E6A1773

9E6A1856

9E6A1855

9E6A2227

9E6A2240

9E6A1853

9E6A2235-2

9E6A1862

9E6A2276

9E6A2281

Odpowiedzi: 4

 • niestety po jednej stronie ogrodu gryzon wyjadl mi wszystkie cebulki, mialam morze tulipanow i to tylko jednego sezonu. wyprobuje metode z pieprzem cayenne.
  jednak nie poddaje sie i tej jesienia znowu nasadze, uwielbiam tulipany

 • Dzień dobry!
  Czy planuje Pani odcinek o obsadzaniu donic kwiatami cebulowymi? Próbowałam dwa razy, nic zupełnie z nich nie udało się…
  byłoby super!
  Pozdrawiam serdecznie
  Ogród przepiękny, blog i kanał yt niezwykle inspirujący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *