Powojniki – clematisy – uprawa, ciekawe odmiany do ogrodu i na balkon

clematis-feat

Powojniki – clematisy – uprawa, ciekawe odmiany do ogrodu i na balkon

clematis uprawa

POWOJNIK (Clematis)
Przepiękne pnącza, które nie zajmują wiele miejsca w ogrodzie, obsypane kwiatami. Długo nie wpadłam na to, że świetnie nadają się na kwiat cięty, jako kwiaty drugiego planu lub jako soliści. Na świecie jest ponad cztery tysiące powojników. W moim ogrodzie rosną odmiany wielkokwiatowe i z grupy Viticella.

clematis viticella

Clematis uprawa

Powojniki najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, zasobnych w wapń (pH 6 do 7), dość wilgotnych, ale nie podmokłych. Większość tych roślin preferuje, jeśli ich dół jest ocieniony, a górna część dobrze oświetlona.
Większość powojników preferuje pełne słońce, ale są też odmiany, które świetnie poradzą sobie w rozproszonym cieniu(np. Błękitny Anioł, Nelly Moser czy Comtesse de Bouchaud).

powojnik zrodlo dobrych pnaczy

Jak posadzić powojnik

Powojniki kupujemy w pojemnikach w centrach ogrodniczych lub przez internet. Wszystkie w moim ogrodzie pochodzą z Clematis Źródło Dobrych Pnączy
1.Po zakupie doniczkę namaczamy przez pół godziny w wiadrze z wodą, aby korzenie dobrze się “napiły”.
2.Rośliny delikatnie wyjmujemy z pojemnika, starając się nie rozbić bryły korzeniowej.
3.Miejsce sadzenia należy starannie przygotować. Trzeba wykopać dół o wymiarach co najmniej 60 x 60 x 60 cm. Na dno sypiemy wiadro dobrze rozłożonego obornika wymieszanego z kompostem. Następnie dół wypełniamy mieszaniną miejscowej ziemi wymieszanej z kompostem i nawozem wieloskładnikowym.
4. Sadzimy je 10 cm niżej niż był w doniczce. Uklepujemy delikatnie ziemię i podlewamy. Dobrze ściółkujemy korą.
5. Powojniki sadzimy przy kratkach, obeliskach lub drzewach po których będą mogły się piąć. Ważne jest by szczebelki lub gałązki roślin po których będą pięły się w górę, były odpowiednio cienkie(nie grubsze niż 1 cm).

Clematis cięcie

Jak ciąć clematisy:
Wiosenne cięcie przeprowadzamy od połowy lutego do końca marca. Powojniki z grupy Viticella i wielkokwiatowe późno kwitnące tniemy 30-40 cm od ziemi, ok 1 cm nad zdrowym nabrzmiałym pąkiem. Odmiany wielkokwiatowe wcześnie kwitnące tniemy na wysokości 100 cm. Podobnie z odmianami, co do których nie jesteśmy pewni. Nie tniemy powojnika Montana!
Wiosną po usunięciu górnej części powojnika, usuwamy także stare liście z pozostałej części pnącza.

W WAZONIE:
Powojniki mają bardzo delikatne pędy, więc obchodzimy się z nimi bardzo ostrożnie. Po ścięciu przekładamy od razu do wody.

SPRAWDZONE ODMIANY: Prince Charles, Solina, Nelly Moser, Comtesse de Bouchaud, Mrs Cholmondeley,Beautiful Bride, Emilia Plater, Polish Spirit, Solina. clematis pnacze

powojnik roze

powojnik do cienia

powojnik na balkon

powojnik odmiany

powojnik podpory-2

powojnik podpory

powojnik viticella

powojnik w ogrodzie

powojnik zrodlo dobrych pnaczy

z czym sadzic clematisy

Odpowiedzi: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *