Rabata przy ściance – lista roślin – cebulowe, byliny, róże, clematisy, dalie- to miejsce jest chyba waszym ulubionym fragmentem mojego ogrodu. Bardzo często pytacie o to jakie rośliny tu rosną oraz jak wykonana jest ścianka. Nakręciłam video w którym pokazuję jak jest wykonana, a tutaj opiszę wam jakie rośliny posadziłam, aby rabata była skąpana w kwiatach przez cały rok.
Do obsadzenia ścianki używam przeróżnych kwiatów wieloletnich o różnych terminach kwitnienia. Są to:
- byliny wieloletnie długo kwitnące: jeżówka purpurowa czyli echinacea , kocimiętka Faassena, floks, ostróżka ogrodowa, kosańce syberyjskie
- rośliny cebulowe: krokusy, czosnki ozdobne oraz tulipany
- róże (pnące, rabatowe, angielskie)
- powojniki czyli clematisy – u mnie głównie viticella
- dalie
Bardzo często pytacie jak i gdzie kupić byliny i rośliny cebulowe. Sprzedaż wysyłkową bylin i cebul prowadzi Anita z Zielony Expert. Rodzinna szkółka i sklep z roślinami świetnej jakości. Dla mnie oprócz jakości roślin, najważniejsze jest, że mogę zawsze liczyć na jej porady i personalne podejście do klienta.
W tym roku wasze i moje oczy będą cieszyć kolejne czosnki Globemaster właśnie od niej.
Co kwitnie na rabacie od wiosny:
Brzegi rabaty, tuż przy otoczkach obsadziłam krokusami. Są niziutkie, więc chcę je mieć zaraz przy ścieżce- nie dość, że są lepiej widoczne, to jeszcze nie uszkodzę ich przy wiosennych pracach ogrodowych.
Koniec kwietnia i początek maja to czas tulipanów: staram się sadzić je tak, abym bez problemu mogła się pomiędzy nimi poruszać w marcu i kwietniu, kiedy przycinam róże i nawożę i ściółkuję rabaty. Przy ściance w poprzednich latach królowały odmiany Spring Green i China Pink. Przed tulipanami możecie zobaczyć rosnące kocimiętki Faassena, które tworzą piękne kule.
Pod koniec maja nadchodzi czas na czosnki ozdobne– przy ściance postawiłam na czosnek ozdobny odmiany Globemaster– uwielbiam jego wielkie fioletowe kule! Za czosnkami możecie zobaczyć fantastyczną roślinę dwuletnią- wieczornik damski – występuje w białym i liliowym odcieniu. Inną rośliną dwuletnią na tej rabacie jest naparstnica. Pamiętajcie, że wato część roślin dwuletnich ogłowić (czyli ściąć im kwiaty po kwitnieniu), aby zakwitły ponownie. Część kwiatów zostawiam, aby zawiązały się nasiona i wysiały się latem. Z nich wyrosną jesienią siewki, które zakwitną w kolejnym roku.
W maju możemy już liczyć na byliny ogrodowe – czyli kwiaty wieloletnie. Ich naziemna część zamiera zimą, a wiosną roślina wypuszcza nowe pędy. Byliny wieloletnie kwitną w różnych momentach w sezonie- w maju zakwitną w moim ogrodzie : łubin i kocimiętka.
Czerwiec: nadchodzi apogeum kwitnienia- czas róż i powojników czyli clematisów. Na ściance pną się róże: Jasmina oraz New Dawn przeplatające się z powojnikami viticella : Emilia Plater, Prince Charles, Solina. Na froncie rabaty nadal kwitną kocimiętki, zaraz za nimi róże: Morden Blush, Natasha Richardson, First Lady i Mariatheresia,Wedgwood rose. Za nimi ostróżki ogrodowe.
Następnie zakwitają: jeżówka purpurowa czyli echinacea w towarzystwie perovskiej czyli szałwii rosyjskiej oraz werbeny patagońskiej. To także czas, gdy kwitną floksy wiechowate i zaczynają dalie. Te kwiaty wieloletnie regularnie ogławiane będą kwitły aż do końca sezonu. W poprzednich latach dodawałam także na rabacie astry, być może skuszę się także w tym roku.